Iako Srpska ove godine bilježi veću stopu rasta izvoza od uvoza, spoljnotrgovinski deficit Republike Srpske je za prvih deset mjeseci ove godine iznosio 1,6 milijardi KM, što je za 100 miliona maraka više u odnosu na isti period prošle godine. Pokrivenost uvoza izvozom je za prvih deset mjeseci ove godine iznosila 57,1 odsto. Vrijednost robne razmjene RS sa inostranstvom za prvih deset mjeseci ove godine iznosila je 5,86 milijardi maraka, od čega se na izvoz odnosilo oko 2,13 milijardi, a na uvoz oko 3,73 milijardi KM. Izvoz je za prvih deset mjeseci ove godine povećan za 18,5 odsto u odnosu na isti period 2010. godine, dok je uvoz povećan za 12,7 odsto. Najveći rast izvoza, Srpska je ostvarila u oblasti vađenja ruda i kamena za 58 odsto, zatim u oblasti snabdijevanja vodom za 42 odsto, te kod prerađivačke industrije za 24 odsto.
Iako Srpska ove godine bilježi veću stopu rasta izvoza od uvoza, spoljnotrgovinski deficit Republike Srpske je za prvih deset mjeseci ove godine iznosio 1,6 milijardi KM, što je za 100 miliona maraka više u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, pokrivenost uvoza izvozom je za prvih deset mjeseci ove godine iznosila 57,1 odsto.
- Vrijednost robne razmjene RS sa inostranstvom za prvih deset mjeseci ove godine iznosila je 5,86 milijardi maraka, od čega se na izvoz odnosilo oko 2,13 milijardi, a na uvoz oko 3,73 milijardi KM - podaci su Zavoda za statistiku RS.
Prema podacima Zavoda, izvoz je za prvih deset mjeseci ove godine povećan za 18,5 odsto u odnosu na isti period 2010. godine, dok je uvoz povećan za 12,7 odsto.
Najveći rast izvoza, Srpska je ostvarila u oblasti vađenja ruda i kamena za 58 odsto, zatim u oblasti snabdijevanja vodom za 42 odsto, te kod prerađivačke industrije za 24 odsto.
U skoro istim djelatnostima ostvaren je i najveći rast uvoza, odnosno u oblasti snabdijevanja vodom za 94 odsto, kod vađenja ruda i metala za 28 odsto, te kod umjetnosti, zabave i rekreacije za 20 odsto.
Sekretar Udruženja metalurgije i prerade metala RS Pero Ćorić je istakao da je rast spoljnotrgovinskog deficita od 100 miliona maraka veoma negativan pokazatelj koji ukazuje na neophodnost rasterećivanja privrede, kako bi mogla postati konkurentnija i povećati izvoz.
- U vrijeme kada je nelikvidnost privrede sve više izražena, bez obzira na to što je pokrivenost uvoza izvozom porasla, i dalje je neophodno raditi na tome da smanjujemo uvoz, naročito onih proizvoda koje možemo proizvesti na domaćem tržištu - istakao je Ćorić.
On je dodao da je u oblasti vađenja ruda i kamena, gdje su najveći rudnici “Arcelor Mital” u Prijedoru i “Boksit” u Milićima, ove godine za 40 odsto povećan fizički obim proizvodnje.
- Očigledno je da su ovi rudnici, osim za svoje redovne partnere, odnosno Zenicu i Zvornik, ostvarili veći izvoz željeza i ruda za željezare u drugim zemljama - istakao je Ćorić.
Zemlje partneri
Oko petine ukupne razmjene sa inostranstvom, odnosno oko 1,07 milijardi KM za prvih deset mjeseci RS je ostvarila sa Srbijom.
Poslije Srbije, Srpska najveću razmjenu ima sa Rusijom i to u obimu od 1,01 milijardi KM, sa kojom ima neznatnu pokrivenost uvoza izvozom od svega 0,4 odsto.
Na trećoj poziciji po obimu razmjene je Italija, sa kojom je RS za deset mjeseci ove godine ostvarila obim razmjene od 628.273 KM, a i pokrivenost uvoza izvozom iznosi 95,6 odsto.