U smeću 243 tone hrane

Bez autora
Aug 22 2011

Više od 243 tone neispravne i nekvalitetne hrane i pića povučeno je od početka godine iz prodavnica u Srbiji. Iz radnji su po nalogu inspekcije Ministarstva poljoprivrede i trgovine najčešće bili povlačeni, ali i uništavani meso, mesne prerađevine, povrće, voće i alkoholna pića. Neodgovarajući kvalitet, promena mirisa, boje ili ukusa, istekli rok upotrebe, nepostojanje ili nepravilne deklaracije najčešći su razlozi zbog kojih su inspekcije Ministarstva poljoprivrede iz prometa povukle na stotine tona hrane. Veterinarska inspekcija je za prvih šest meseci iz prometa povukla 64.481 kilograma mesa i 27.167 kilograma mesnih prerađevina. Iz prometa je, između ostalog, povučeno i 8.807 litara mleka, 2.512 litara mlečnih proizvoda, 6.126 komada jaja i 171 kilogram ribe. Poljoprivredni inspektori su istovremeno van prometa stavili 2.884 kilograma proizvoda biljnog porekla, od čega je 2.314 kilograma bilo voća i povrća koji nisu posedovali dokaz o bezbednosti...

U smeću 243 tone hraneViše od 243 tone neispravne i nekvalitetne hrane i pića povučeno je od početka godine iz prodavnica u Srbiji. Iz radnji su po nalogu inspekcije Ministarstva poljoprivrede i trgovine najčešće bili povlačeni, ali i uništavani meso, mesne prerađevine, povrće, voće i alkoholna pića.

Neodgovarajući kvalitet, promena mirisa, boje ili ukusa, istekli rok upotrebe, nepostojanje ili nepravilne deklaracije najčešći su razlozi zbog kojih su inspekcije Ministarstva poljoprivrede iz prometa povukle na stotine tona hrane.

Veterinarska inspekcija je za prvih šest meseci iz prometa povukla 64.481 kilograma mesa i 27.167 kilograma mesnih prerađevina.

- Iz prometa je, između ostalog, povučeno i 8.807 litara mleka, 2.512 litara mlečnih proizvoda, 6.126 komada jaja i 171 kilogram ribe - naglašavaju u Veterinarskoj inspekciji.

Poljoprivredni inspektori su istovremeno van prometa stavili 2.884 kilograma proizvoda biljnog porekla, od čega je 2.314 kilograma bilo voća i povrća koji nisu posedovali dokaz o bezbednosti.

Kako je rečeno u Ministarstvu poljoprivrede i trgovine, iz prodavica je zbog isteka roka trajanja uklonjeno i 212 kilograma instant napitaka, 13 kilograma žutog šećera, kao i sedam kilograma slatkiša. Van prometa je stavljeno i 101 kilogram testenina zbog prisustva žiška, 56 kilograma smokava zbog promene mirisa i ukusa, 55 kilograma kupusa u procesu truljenja, 50 kilograma kafe zbog nepropisnog deklarisanja i prisustva surogata, 38 kilograma mlevene paprike zbog prisustva skroba - surogata i 32 kilograma čokolade bez deklaracije na srpskom jeziku.

Podaci resornih inspekcija pokazuju da rizici od nebezbednih proizvoda i dalje vrebaju sa svih strana. Najviše nepravilnosti na terenu zaticali su veterinarski inspektori, koji pored maloprodajnih objekata kontrolišu i kioske brze hrane i pijace.

- Imajući sve ovo u vidu, potrošačima se savetuje da poljoprivredno-prehrambene proizvode kupuju na mestima koja su za to predviđena, da pre kupovine proveravaju deklaracije na proizvodima sa aspekta roka trajanja i sirovinskog sastava i da te proizvode ne kupuju na trotoarima i neuslovnim mestima - kažu inspektori.

Svi rafovi pod lupom

Kada 17 tržišnih inspektora Nišavskog okruga krene u kontrole, nijednom trgovcu nije svejedno. Njihove akcije su nenajavljene, ali uglavnom protiču bez većih problema. Plaše se trgovci inspekcije, ali više strahuju od strogih kazni.

Na teritoriji koju pokrivaju posluje više stotina firmi u Nišu i još šest okolnih opština. Inspektori u kontrole kreću po prijavama potrošača, a često i kada sami procene da su provere neophodne. Pod njihovom lupom su uslovi za obavljanje prometa robe i usluga, cene na rafovima, ali imaju zadatak i da sprečavaju nelojalnu konkurenciju, pa moraju da proveravaju i reklamiranja, oglašavanja i nuđenja proizvoda.

Tržišni inspektor Dragan Jovanović krenuo u kontrolu supermarketa „Delta Maksi“, najvećeg u gradu na Nišavi. Menadžer prodavnice sa 40 zaposlenih, Nataša Dragutinović, već naviknuta na česte kontrole kaže da nije zabrinuta jer je sve pod konac. Inspektor Jovanović proverava rafove.

- Sve je ovde bilo u skladu sa zakonom. Cene su vidno istaknute, deklaracije su u redu, kao i papiri. Dakle, potrošač je pre eventualne kupovine imao sve informacije na raspolaganju -kaže inspektor Jovanović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik