U zimu sa polupraznim špajzom

Bez autora
Aug 14 2023

Iako je vrijeme da se zavrnu rukavi i krene u pripremu zimnice, rijetke su domaćice koje će ove godine popuniti teglama police u špajzu, jer su cijene povrća, zbog ovogodišnje kiše i grada, otišle u nebo, a to je zabrinulo i prodavce, koji strahuju da će ostati bez zarade.

Vremenske nepogode dovele su do skoka cijena povrća na lokalnim pijacama i do 200 odsto, zbog čega kupaca za tu robu gotovo da i nema, u šta se uvjerila i ekipa “Glasa Srpske”, koja je obišla jednu od najprometnijih banjalučkih pijaca.

Prethodnih godina u ovo doba građani su se, kažu trgovci, uveliko interesovali za povrće za zimnicu i kupovali ga, dok ovog avgusta na prste jedne ruke mogu prebrojati koliko je ljudi pitalo koliko košta vreća krastavaca ili paprika za kiseljenje.

Dugogodišnji trgovac na pijaci Mirjana Đilas priča da je situacija neizvjesna, jer ponuda nikad nije bila tanja te da je i ono što imaju, prema njenim riječima, skuplje za 100 odsto.

- Kilogram krastavaca je 3,5 KM, ali ih je jako teško naći. Malo ko ih ima u ponudi. Kilogram paprika, ako se kupuju na gajbu, je dvije marke - kazala je Đilasova.

Dodala je da će ona, bez obzira na poskupljenje, i ove godine praviti zimnicu, kao i većina drugih koji su to činili ranije, ali sigurno u znatno manjim količinama.

- Planirala sam da zakiselim vreću krastavaca i gajbu paprika, čisto da se nađe u špajzu. Primjera radi za petnaestak manjih tegli potrebno je deset kilograma krastavaca, što će, po sadašnjim cijenama, koštati 35 KM. Međutim, one se mijenjaju iz dana u dan i prema najavama proizvođača, kako vrijeme bude odmicalo i cijene će biti sve više - rekla je Đilasova.

Razloga za optimizam nema ni prodavačica Dragica Kostić, koja kaže da je neka roba skuplja i više od 200 odsto u odnosu na lani.

- Samo kad krenem od mahuna - one su lani koštale tri marke, a trenutno je za kilogram ovog povrća potrebno izdvojiti i do 12 KM. Ostalo povrće i voće da i ne spominjem - rekla je Kostićeva.

Predsjednik Udruženja povrtara Srpske Darko Ilić kaže da je pravo vrijeme za početak pripremanja zimnice, jer se sad nešto iole kvalitetno može naći.

- Povrće je cjenovno nedostupno većini stanovnika. Za po kilogram krompira, luka i paprike potrebno je deset KM. To još nismo dočekali. Kupusa za kiseljenje, koji mi proizvodimo, mnogo je posađeno, međutim zbog grada nećemo izvući ni 30 odsto od toga, tako da će cijena biti sigurno viša nego lani - rekao je Ilić.

Izvršna direktorica Udruženja građana “ToPeeR” Doboj Snežana Šešlija kazala je će malo ko od građana, pored svih silnih troškova, ove godine uspjeti da izdvoji novac i za zimnicu.

- Cijene su takve da ih potrošači ne prepoznaju. Toliko su skočile da se procentom više ne računaju. Prije nekoliko dana smo obišli pijace i u razgovoru sa trgovcima saznali da ono što su lani otkupljivali za 30 feninga danas plaćaju 2,5 KM - rekla je Šešlija.

Zahtjev

Predsjednik Udruženja povrtara Srpske Darko Ilić kaže da će danas od predsjednika Republike Srpske pisanim putem zatražiti da iz redovnih sredstava, koja su ove godine predviđena za povrće, 50 odsto bude isplaćeno do 1. oktobra, da bi poljoprivrednici koliko-toliko mogli izmiriti obaveze prema dobavljačima.

- Ostali dio može da bude isplaćen kada je i predviđeno, odnosno do 30. novembra, kada predajemo fakture na osnovu kojih se radi drugi obračun - rekao je Ilić i dodao da su to tražili i od resornog ministarstva, ali zbog nekih pravnih problema nisu dobili obećanje da će njihov zahtjev biti ispoštovan.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik