Kupci mogu da budu mirni što se kvaliteta suncokretovog ulja na našem tržištu tiče. Ali, posle pregleda cenovnika malo ko može da bude spokojan – ova osnovna životna namirnica sto posto je skuplja nego pre 12 meseci. Pre godinu dana litar zejtina mogao je da se kupi za nešto više od 75 dinara, dok je danas prosečna cena 152 dinara. Trgovci kažu da su srpski potrošači navikli da koriste ulje u velikim količinama, ali ima i onih koji su se zbog besparice i poskupljenja okrenuli alternativi. Ulje se kupuje kao i ranije, a tražnja je bila povećana dok smo u ponudi imali jeftiniji zejtin iz Robnih rezervi. Ali, zanimljivo je da mi imamo kategoriju potrošača koji redovno kupuju mast i nju koriste kao zamenu jer je znatno jeftinija. Kilogram masti košta od 89 do 105 dinara u zavisnosti od pakovanja.
Kupci mogu da budu mirni što se kvaliteta suncokretovog ulja na našem tržištu tiče, pokazalo je istraživanje Asocijacije potrošača Srbije.
Ali, posle pregleda cenovnika malo ko može da bude spokojan – ova osnovna životna namirnica sto posto je skuplja nego pre 12 meseci.
Pre godinu dana litar zejtina mogao je da se kupi za nešto više od 75 dinara, dok je danas prosečna cena 152 dinara. Trgovci kažu da su srpski potrošači navikli da koriste ulje u velikim količinama, ali ima i onih koji su se zbog besparice i poskupljenja okrenuli alternativi.
– Ulje se kupuje kao i ranije, a tražnja je bila povećana dok smo u ponudi imali jeftiniji zejtin iz Robnih rezervi. Ali, zanimljivo je da mi imamo kategoriju potrošača koji redovno kupuju mast i nju koriste kao zamenu jer je znatno jeftinija. Kilogram masti košta od 89 do 105 dinara u zavisnosti od pakovanja – objasnila je Milena Radulović, direktorka marketinga „SOS marketa”.
Uljari, već tradicionalno, o cenama ulja ne žele javno da govore, ali na pitanje zašto je ova namirnica poskupela čak 100 posto kažu da je to bilo neizbežno.
– I sirovina je gotovo dvostruko skuplja nego pre godinu dana. Tu su i uvećani troškovi proizvodnje i transporta zbog cena nafte i struje – pravdaju se uljari.
A po potrošnji zejtina smo jedni od lidera – 11,3 litra godišnje po glavi stanovnika. Prema podacima kompanije „Dijamant”, čak 98,7 odsto ulja koje se proda u Srbiji otpada na suncokretovo, dok svega nešto više od jednog procenta zauzimaju sve druge vrste.
Da je možda nepravedno pod naletom savremenih trendova u ishrani suncokretovo ulje označeno kao namirnica koju treba izbegavati, smatraju nutricionisti.
– Suncokretovo ulje sadrži velike količine vitamina E koji je poznat antioksidans, ali je problem što zbog visokih temperatura prilikom prženja dolazi do promene i oslobađanja masti koje su štetne za naše krvne sudove. Tako da nema potrebe suncokretovo ulje potpuno izbaciti iz upotrebe, već se može koristiti u malim količinama i sveže, za salate – objašnjava Ana Todorović, nutricionista Doma zdravlja „Savski venac”.
Ona kao zdravu zamenu za suncokretovo predlaže ulje od semenki grožđa, ali kaže da je ono skuplje i da litar košta oko 550 dinara.
– Najbolji izbor svakako je maslinovo ulje, ali ni ono zbog visoke cene nije prihvatljivo većini potrošača. To je blagotvorna namirnica koja utiče na srce i krvne sudove, digestivni trakt, na rast i razvoj kostiju kod dece i ima visok sadržaj antioksidansa – kaže Todorovićeva.