Evropski parlament će sledeće nedelje glasati o novom zakonu koji zabranjuje prodaju uređaja sa ugrađenim kvarovima.
Ovaj propis koji su podržale sve članice, bez obzira na jako protivljenje industrije i trgovačkih lobija, uvodi i jedinstvenu oznaku trajanja proizvoda na evropskom tržištu. Kako je juče izjavila Biljana Borzan, evroparlamentarka i predstavnica Odbora za zaštitu potrošača EP, ova inicijativa je pokrenuta jer je bilo sve više prijava da se uređaji kvare po isteku garancije. Ona je izjavila da će potrošači ubuduće biti bolje zaštićeni od lažnog reklamiranja, a imaće i više informacija o tome ko proizvodi dugotrajnije i kvalitetnije uređaje. Zakonom će se. Rečeno je, obezbediti duže trajanje uređaja, potrošači će imati više mogućnosti za popravak i jeftinije i dostupnije rezervne delove.
Jedna od novina koju donose novi propisi je i oznaka zagarantovanog roka trajanja uređaja, koja će biti obvezna i ista u celoj Evopi. Istraživanja pokazuju da više od 70 odsto kupaca ne zna da su proizvodi poput električnih uređaja pokriveni obaveznom dvogodišnjom garancijom. Osim te zakonski propisane garancije, proizvođači ili trgovci mogu ponuditi i dobrovoljnu komercijalnu garanciju.
- Kako bismo ojačali položaj potrošača i uticali na proizvođače da se takmiče kvalitetom uređaja i dužinom garancije, uvodimo obaveznu oznaku garantovanog trajanja uređaja. Na primer, ako proizvođač televizora, uz obaveznu dvogodišnju zakonsku garanciju nudi još i dve godine komercijalne garancije na kutiji će to biti jasno istaknuto, pa će kupci lako moži da uporede ponudu i odluče se za kupovinu, najavila je Borzan.
Istraživanja pokazuju kako u EU 90 odsto građana smatra da su rezervni delovi preskupi, a 78 procenata smatra da bi na uređajima trebalo da stoji i oznaka da li se oni lako popravljaju u slučaju kvara.