U BiH je prošle godine uvezeno deset puta više alkohola nego što je izvezeno, a vrijednost uvoza veća je za 164 miliona maraka od izvoza. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u 2010. godini u BiH je ukupno uvezeno više od 145 miliona kilograma raznih alkoholnih pića ukupne vrijednosti 180,6 miliona maraka, dok je izvezeno oko 11,8 miliona kilograma alkohola, vrijednog 16,7 miliona maraka. U ovom periodu najviše je uvezeno piva, i to u vrijednosti od oko 130 miliona maraka. Pivo se najviše uvozilo iz Hrvatske, Srbije i Makedonije, a izvozilo u Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju i Austriju. U BiH je prošle godine uvezeno više od devet miliona kilograma raznih vina. Vrijednost uvezenih vina je 30 miliona maraka, dok je izvezeno šest miliona maraka ovih pića.
U BiH je prošle godine uvezeno deset puta više alkohola nego što je izvezeno, a vrijednost uvoza veća je za 164 miliona maraka od izvoza.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u 2010. godini u BiH je ukupno uvezeno više od 145 miliona kilograma raznih alkoholnih pića ukupne vrijednosti 180,6 miliona maraka, dok je izvezeno oko 11,8 miliona kilograma alkohola, vrijednog 16,7 miliona maraka.
- U ovom periodu najviše je uvezeno piva, i to u vrijednosti od oko 130 miliona maraka - rekao je portparol Uprave za indirektno oporezivanje Ratko Kovačević.
Dodao je da se pivo najviše uvozilo iz Hrvatske, Srbije i Makedonije, a izvozilo u Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju i Austriju.
Prema njegovim riječima, u BiH je prošle godine uvezeno više od devet miliona kilograma raznih vina.
- Vrijednost uvezenih vina je 30 miliona maraka, dok je izvezeno šest miliona maraka ovih pića, - naglasio je Kovačević.
Dodao je da je u toku 2010. godine u BiH uvezeno žestokih alkoholnih pića u vrijednosti od 19,5 miliona maraka.
- Ova pića najviše su se uvozila iz Hrvatske, Srbije, Slovenije, Grčke i Velike Britanije, a iz BiH je izvezeno prirodne rakije u vrijednosti 5,6 miliona KM - kazao je Kovačević.
Prema podacima UIO BiH, samo kod etil alkohola zabilježen je veći izvoz u odnosu na uvezene količine, a razlika iznosi nešto više od 90.000 maraka.
Šef Odsjeka za bezbjednost proizvodnje u Agenciji za bezbjednost hrane BiH Dragan Brenjo kaže da bi se zaštitom i brendiranjem rakije stvorili bolje uslovi za plasiranje ovog domaćeg proizvoda na inostrano tržište.
- Evropska unija je prije dvije godine donijela pravila o zaštiti alkoholnih pića, a mi ćemo ove godine uskladiti naše zakone sa evropskim zakonodavstvom. Poslije ovoga, proizvođači rakije na tradicionalnoj osnovi treba da se udruže i da prave standardizovanu rakiju te da je zaštite kao takvu - istakao je Brenjo.
Zahtjev za zaštitu rakije kao domaćeg proizvoda lani je zatražilo više opština iz BiH.
Porez
Ratko Kovačević kaže da je u toku 2010. godine na alkohol, alkoholna pića, vino i pivo naplaćeno ukupno 66 miliona maraka posebnog poreza ili akcize.
- U skladu sa Zakonom o akcizama u BiH, na alkohol i alkoholna pića plaća se akciza ili poseban porez. Akciza se plaća po litru, i to za pivo 0,20 maraka, vino 0,25, alkohol 15,00, alkoholna pića 15,00 i voćnu prirodnu rakiju 8,00 maraka - rekao je Kovačević.