Uvoz ribe otanjio za 14 miliona maraka

Bez autora
Aug 30 2023

Da se na trpezi stanovnika BiH sve rjeđe nalazi riba iz inostranstva potvrđuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH, prema kojima je za sedam mjeseci ove godine ovih proizvoda uvezeno tri puta manje nego u istom periodu lani.

Iz UIO su za “Glas” naveli da je od januara do kraja jula uvezeno oko 1,9 miliona kilograma ribe, rakova, mekušaca i ostalih vodenih beskičmenjaka u vrijednosti većoj od 12,4 miliona maraka, što je oko 14 miliona maraka manje nego u istom periodu lani.

Podaci pokazuju da je tokom tekuće godine ovih proizvoda najviše uvezeno iz Španije i to 925.226 kilograma, u vrijednosti većoj od 5,4 miliona maraka. Osim toga, riba i ostali proizvodi stizali su i iz Argentine, Hrvatske, Norveške, Kine i drugih zemalja.

- Tokom sedam mjeseci prošle godine BiH je uvezla 5,6 miliona kilograma ribe u vrijednosti većoj od 26,4 miliona maraka, a najviše je takođe uvezeno iz Španije - podaci su UIO.

Direktor banjalučkog preduzeća “Fratelo trejd” Mario Derajić za “Glas” kaže da oni uvoze većinom morsku ribu, zamrznutu i svježu.

- Mi bilježimo čak rast uvoza u odnosu na prošlu godinu, ali i izvoza - rekao je Derajić.

Istakao je da svoje proizvode izvoze u Crnu Goru, Srbiju, a djelimično i u EU.

- U posljednje vrijeme prodajemo dosta mekušaca, lignje i hobotnice, jer se mijenjaju navike u kuhinji i mlađi ljudi više eksperimentišu sa hranom - kazao je Derajić i dodao da snabdijevaju brojne ugostiteljske objekte širom BiH.

Cijene ribe do kraja godine neće ići gore, uvjeravaju proizvođači i prerađivači, ali ističu da bi nakon toga do poskupljenja moglo doći s obzirom da se na svjetskom tržištu očekuje skok cijena riblje hrane.

Direktor “Tropik ribarstva” Zoran Tepić kaže da cijene ribe miruju, dok su neke blago i pale.

Objasnio je da bi do poskupljenja moglo doći jer je Peru zabranio izvoz komponenti koje se koriste u proizvodnji hrane za ribe.

- To se neće reflektovati sigurno do kraja ove godine, ali kada se dese globalni poremećaji to utiče i na nas - rekao je Tepić, dodajući da su zadovoljni prodajom.

Istakao je da se građani najviše odlučuju za oslić kada je riječ o ribi iz uvoza, a od svježe ribe tradicionalno su naklonjeni šaranu i pastrmci, dok se u velikoj mjeri kupuju se i zamrznuti morski plodovi.

Izvoz

Osim uvoza otanjio je i izvoz ribe iz BiH. Podaci UIO pokazuju da je tokom sedam mjeseci ove godine izvezeno 864.807 kilograma ribe u vrijednosti većoj od sedam miliona maraka, od čega je najviše otišlo u Srbiju.

U istom periodu lani BiH je izvezla više od 1,1 milion kilograma ribe, “teške” nešto više od 9,1 milion maraka.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik