Vlada Federacije BiH o maržama: Za šećer i ulje 10 posto

Bez autora
Feb 21 2011

Vlada Federacije BiH je na posljednjoj sjednici donijela odluke o mjerama neposredne kontrole cijena šećera utvrđivanjem marži i o izmjeni odluke o mjerama neposredne kontrole cijena jestivog ulja utvrđivanjem marži. Ove odluke rezultat su nastojanja federalne Vlade da se zaustavi dalji rast cijena šećera i ulja. Prvom odlukom utvrđuje se najviša veleprodajna marža za šećer kristal - tarifna oznaka 15,83, maksimalno 8 posto na nabavnu cijenu i najviša maloprodajna marža 10 posto na nabavnu cijenu. Pod nabavnom cijenom proizvoda u prometu na veliko, odnosno na malo, koji obavljaju privredna društva, pravna ili fizička lica, podrazumijeva se neto fakturirana cijena proizvođača, odnosno dobavljača, uvećana za zavisne troškove.

Vlada Federacije BiH o maržama: Za šećer i ulje 10 postoVlada Federacije BiH je na posljednjoj sjednici donijela odluke o mjerama neposredne kontrole cijena šećera utvrđivanjem marži i o izmjeni odluke o mjerama neposredne kontrole cijena jestivog ulja utvrđivanjem marži.

Ove odluke rezultat su nastojanja federalne Vlade da se zaustavi dalji rast cijena šećera i ulja.

Prvom odlukom utvrđuje se najviša veleprodajna marža za šećer kristal - tarifna oznaka 15,83, maksimalno 8 posto na nabavnu cijenu i najviša maloprodajna marža 10 posto na nabavnu cijenu. Pod nabavnom cijenom proizvoda u prometu na veliko, odnosno na malo, koji obavljaju privredna društva, pravna ili fizička lica, podrazumijeva se neto fakturirana cijena proizvođača, odnosno dobavljača, uvećana za zavisne troškove.

Prema usvojenoj izmjeni odluke o mjerama neposredne kontrole cijena jestivog ulja utvrđivanjem marži, maloprodajna marža na ulje se, sa sadašnjih 20, smanjuje na 10 posto, saopćila je federalna Vlada.

Radi potrebe stabiliziranja rasta cijena osnovnih životnih namirnica, Vlada je usvojila i više zaključaka. Jednim od njih se obavezuje federalno Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da, u saradnji s proizvođačima brašna/hljeba, sagleda kalkulacije proizvodnje brašna na bazi jedne tone pšenice, kao i kalkulacije proizvodnje jednog kilograma hljeba, te na osnovu toga odredi realne proizvođačke cijene hljeba prema tipovima brašna.

Pored toga, preporučeno je vladama kantona da sa proizvođačima hljeba dogovore cijenu tzv. narodnog hljeba (od brašna tipa 710 na nivou cijene 0,90 KM za veknu hljeba težine 400 grama), u okviru dodijeljenih količina brašna iz pozajmice, koja će biti realizirana putem Direkcije robnih rezervi Federacije BiH.

Zaključeno je, također, da će Vlada prilikom planiranja budžeta Federacije BiH povećati izdvajanja za robne rezerve kako bi se omogućilo poduzimanje blagovremenih i efikasnih interventnih mjera na tržištu. Vlada će, radi prevazilaženja postojeće situacije rasta cijena brašna i hljeba, hitno obezbijediti interventnu pozajmicu od 20.000 tona pšenice iz okruženja (Hrvatska, Srbija).

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik