Zamena robe - agonija za kupce

Bez autora
Jul 11 2011

Srpski potrošač može da „proguta“ i neljubaznog trgovca i dug red do kase, ali za glavu se hvata kada neispravni proizvod mora da vrati. Iskustva udruženja potrošača pokazuju da je reklamacija robe u Srbiji problem na koji se najviše žale kupci. Kada trgovac odbije da zameni pantalone ili vrati novac počinje agonija i na putu da „istera“ pravdu većina i - odustane. Za razliku od kupca u zapodnoevropskim zemljama, gde je njegovo pravo u potpunosti zaštićeno, u Srbiji je potrošač uglavnom prepušten sam sebi. Potrošači se najčešće žale na probleme prilikom reklamacije robe. U situaciji kada Centar za zaštitu potrošača ne funkcioniše u potpunosti, kada tržišni inspektori imaju novo područje angažovanja, kupci su zbunjeni. To je potpuno neracionalno korišćenje potrošačkog dinara, jer, na kraju, rad svih tih službi plaća potrošač.

Zamena robe - agonija za kupceSrpski potrošač može da „proguta“ i neljubaznog trgovca i dug red do kase, ali za glavu se hvata kada neispravni proizvod mora da vrati.

Iskustva udruženja potrošača pokazuju da je reklamacija robe u Srbiji problem na koji se najviše žale kupci. Kada trgovac odbije da zameni pantalone ili vrati novac počinje agonija i na putu da „istera“ pravdu većina i - odustane.

Za razliku od kupca u zapodnoevropskim zemljama, gde je njegovo pravo u potpunosti zaštićeno, u Srbiji je potrošač uglavnom prepušten sam sebi.

- Čuvam fiskalne račune i kada god imam problem obratim se trgovcu - priča nam Tanja R. iz Beograda.

- Uglavnom mi izlaze u susret i bez reči zamene pantalone ili majicu. Samo jednom sam imala neprijatnost kada sam pokušala da vratim cipele jer im je štikla otpala. Natezali smo se nekoliko dana i kada su videli da neću odustati dobila sam novi par cipela.

Ova Beograđanka kaže da su svi njeni pokušaji da se požali Centru za zaštitu potrošača i prijavi svoj probem bili bezuspešni. Telefoni su bili zauzeti satima, a kada bi i dobila određenu službu dobijala je samo druge brojeve telefona na koje je trebalo da objasni svoj problem.

- Naše iskustvo pokazuje da se potrošači najčešće žale na probleme prilikom reklamacije robe - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.

- U situaciji kada Centar za zaštitu potrošača ne funkcioniše u potpunosti, kada tržišni inspektori imaju novo područje angažovanja, kupci su zbunjeni. To je potpuno neracionalno korišćenje potrošačkog dinara, jer, na kraju, rad svih tih službi plaća potrošač.

Posle problema sa vraćanjem oštećene robe, potrošači u Srbiji se žale i na kvalitet odeće i obuće. U udruženjima potrošača ističu da je broj ovih žalbi proteklih nedelja u porastu. Uz dokaze da su cipele, na primer, kupljene određenog datuma u određenoj radnji, većina ovih problema reši se između kupca i trgovca.

Mobilni

Među tehničkim uređajima, najčešće su pritužbe na ispravnost mobilnih telefona, bele tehnike, a odnedavno i na kvalitet polovnih automobila. I servisiranje je čest razlog zbog kojeg potrošači pozivaju inspekcije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik