Zašto je onlajn kupovina sve popularnija

Bez autora
Mar 13 2024

U Srbiji raste kupovina preko interneta i prema poslednjim podacima na sajtovima domaćih trgovaca samo u poslednjem kvartalu prošle godine obavljeno je više od 9,3 miliona kupovina u vrednosti od 27,3 milijarde dinara.

Statistika pokazuje da je 51 odsto korisnika interneta u poslednja tri meseca obavilo kupovinu ili poručilo nešto onlajn. Najveći broj korisnika kupio je odeću i sportske proizvode, i to 69,7 odsto njih. I dok je kupovina preko interneta sve popularnija, čini se da i dalje informisanost kupaca o pravilima prilikom ove vrste kupovine nije povećana. I našoj redakciji se često javljaju čitaoci koje interesuje u kojoj meri su zaštićeni u slučaju da kupuju na daljinu i kako da ostvare svoja prava kada dođe do nesporazuma sa trgovcem.

„Za robu prodatu preko interneta potrošač treba da dobije račun, kojim kasnije dokazuje postojanje ugovora o prodaji u eventualnom reklamacionom postupku i zahteva ostvarivanje svojih prava po osnovu odgovornosti prodavca za saobraznost prodate robe, po osnovu garancije”, navodi se u propisima o zaštiti potrošača.

Takođe, kod onlajn prodaje trgovac je dužan da, u razumnom roku po zaključenju ugovora, a najkasnije u vreme isporuke robe, potrošaču preda i obrazac za odustanak od kupovine, razumljivo predugovorno obaveštenje i primerak potpisanog ugovora. Navedena dokumenta dostavljaju se potrošaču na trajnom nosaču zapisa, kako se navodi, ali pod uslovom da se potrošač sa tim slaže. U protivnom potrošač gubi pravo na odustanak i mora da potpiše dokument da je upoznat sa time.

Prema Direktivi o potrošačkim pravima EU, trajni nosač zapisa jeste sredstvo koje potrošaču ili trgovcu omogućava da sačuva informacije koje su mu upućene i kojima može naknadno pristupiti i reprodukovati ih u neizmenjenom obliku u periodu koji odgovara svrsi čuvanja informacija. Prema ovom članu, trgovac je dužan da na ovaj način potrošaču, između ostalog, dostavi ugovor ili ispravu o ugovoru. Imajući u vidu da su u pitanju ugovori o prodaji pokretnih stvari za koje se ne zahteva postojanje pisane forme, račun će predstavljati dokaz o zaključenom ugovoru i računovodstvenu ispravu, a račun se može dostaviti potrošaču elektronskim putem.

Našoj redakciji su se javljali i čitaoci koje je interesovalo šta u slučaju kada ugovor na daljinu, koji treba da se zaključi elektronskim putem, predviđa obavezu potrošača za plaćanje. U ovom slučaju trgovac saopštava potrošaču na jasan i čitak način obaveštenja o osnovnim karakteristikama robe ili usluge i trajanju ugovora. Mora da navede i adresu na kojoj posluje, broj faksa i adresu elektronske pošte trgovca na koju potrošač može da izjavi reklamaciju, a mora da ga obavesti i o minimalnom trajanju ugovornih obaveza. Račun inače kupcu mora da bude poslat najkasnije na dan isporuke robe. Ovo je važno i iz ugla računanja zakonskih rokova (za saobraznost robe, za predomišljanje, garantni rok itd.), imajući u vidu da se rokovi računaju od dana isporuke, odnosno prelaska robe u vlasništvo kupca, navodi se u propisima za zaštitu potrošača.                               

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik