Zemlje regiona, u kojima su akcize na cigarete značajno različite a samim tim i cene cigareta, nameravaju da svoju akciznu politiku usklade sa politikom Evropske unije, koja podrazumeva da akcize budu 90 evra na 1.000 komada cigareta.Dok se to ne uradi, razlika u cenama paklice cigareta istog proizvođača u zavisnosti od zemlje do zemlje narednih godina i dalje će biti i do 100 odsto, što prema tvrdnjama duvanskih kompanija, dovodi do povećanja šverca cigaretama u regionu.
Zemlje regiona, u kojima su akcize na cigarete značajno različite a samim tim i cene cigareta, nameravaju da svoju akciznu politiku usklade sa politikom Evropske unije, koja podrazumeva da akcize budu 90 evra na 1.000 komada cigareta.
Dok se to ne uradi, razlika u cenama paklice cigareta istog proizvođača u zavisnosti od zemlje do zemlje narednih godina i dalje će biti i do 100 odsto, što prema tvrdnjama duvanskih kompanija, dovodi do povećanja šverca cigaretama u regionu.
U Srbiji se plaća 28 evra na 1.000 cigareta, a kako je agenciji Beta rekao načelnik odeljenja za obaveštajne polove Uprave carina Željko Popović usklađivanje akciza bi dovelo do smanjenja krijumčarenja cigareta. To pitanje je u nadležnosti Ministarstva finansija od kojih nismo dobili odgovor da li nameravaju da povećavaju akcize.
Akcize u Crnoj Gori
U Crnoj Gori specifična akciza na cigarete iznosi 10 evra za 1.000 komada. U toj zemlji se plaća i proporcionalna akciza na cigarete koja iznosi 37 odsto od njihove maloprodajne cene.
Kako je rečeno Beti u Ministarstvu finansija te zemlje, ove godine se planiraju izmene Zakona o akcizama, do kraja trećeg kvartala, kada će se uraditi i analiza efekata na budžet.
Naredno usklađivanje je planirano 2015. godine, a sve u cilju usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU.
Povećane akcize u BiH
Od 1. januara ove godine u Bosni i Hercegovini povećane su minimalne akcize na duvanske prerađevine, zbog čega je došlo do povećanja cena cigareta.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) tada je saopšteno da Zakon o akcizama BiH predviđa povećanje minimalne akcize na cigarete na godišnjem nivou od 15 feninga po paklici radi postepenog usklađivanja sa visinom akcize koja je na snazi u EU.
Iz UIO je još navedeno da bi BiH tokom ove godine trebalo da postepeno povećava visinu akcize na duvanske prerađevine kako bi dostigla nivo od 64 evra za 1.000 komada cigareta do 2014. godine.
Prema odluci UIO BiH minimalna akciza u BiH ne može biti manja od 0,80 konvertibilnih maraka (oko 0,40 evra) po pakovanju od 20 komada cigareta.
Posebna akciza plaća se 0,30 KM (oko 0,15 evra) po paklici, plus proporcionalna akciza koja se obračunava po stopi od 42 posto.
Trošarina u Hrvatskoj
U Hrvatskoj se plaća specifična trošarina od 180 kuna (Oko 14 evra) za 1.000 komada cigareta plus proporcionalna trošarina koja je, prema poslednjim zakonskim izmenama iz oktobra prošle godine, 33 odsto od maloprodajne cene cigareta.
Poslednje povećanje trošarine bilo je 1. oktobra 2010. kojom je proporcionalna trošarina povećana s 30 na 33 odsto, a specifična je ostala ista.
Vlada je povećanje trošarina objasnila usklađivanjem s pravnom stečevinom EU i povećanjem poreznih prihoda. Iz vlade su više puta upozorili da će se trend povećanja poreza na cigarete nastaviti u skladu s preporukama EU.
Akcize u "novim" zemljama EU
Rumunska vlada je odlučila pre desetak dana da ne poveća akcize na cigarete do 1. jula 2012. godine. Trenutno akciza na cigarete je 76,60 evra na 1.000 cigareta.
Posle ulaska u EU 1. januara 2007.godine, Rumunija je počela da postepeno povećava akcize, što po oceni stručnjaka dovodi do povećanja sive ekonomije i šverca.
Češka je odlučila da povećava akcize na cigarete sa sadašnjih 79 evra na 1.000 komada cigareta na 90 evra koliko propisuje EU. Da skok ne bude šokantan - 50 evrocenti u proseku po kutiji cigareta, Češka će akcize podizati dva puta, jednom od 2012. godine, drugi put od 2014.
Povećanje akciza na cigarete i proizvode od duvana bio je jedan od prvih poteza koji je preduzela slovačka vlada desnice i centra na čelu sa premijerkom Ivetom Radičovom da sanira javne finansije i popuni budžetski deficit.
Od aprila ove godine u proseku kutija cigareta zbog više akcize skuplja je za 13 evrocenti, od 2013. godine sledi dalje poskupljenje za još 20 centi.
Sa povećanjem akciza i poskupljenjem cigareta slovački carinici imaju sve više posla ne samo sa švercerima cigareta iz Ukrajine, već i nelegalnim fabrikama na samoj teritoriji Slovačke.
Sredinom februara ove godine carinici su otkrili najveću nelegalnu fabriku u kojoj su se nalazile čak tri kompletne proizvodne linije i zaplenili 44.000 bokseva cigareta spremnih za šverc na nemačko tržište .
Kao i u regionu akciza na cigarete se u Poljskoj sastoji iz fiksnog poresko opterećenja i procentnog. Od januara ove godine fiksna suma je povećana na 40 evra na 1.000 cigareta a procentna je ostala na nivou 31,4 odsto cene u maloprodaji.
Poljska, međutim, nije tako sklona kao Češka i Slovačka da povećava akcize i poskupljuje cigarete jer duvanska industrija zapošljava u Poljskoj oko 60.000 ljudi a u budžet se svake godine od nje sliva oko pet milijardi evra, što predstavlja približno osam odsto budžetskih prihoda.