Život skuplji 30 odsto

Bez autora
Aug 04 2011

Za namirnice koje su potrebne porodici za nedelju dana sada, u proseku, osim pojedinog povrća, plaćamo gotovo za trećinu više nego prošlog leta, jer nema proizvoda koji u međuvremenu nije promenio cenu. Kod ulja, šećera, mleka, jogurta, hleba, rast je još i veći. Koliko su naša primanja utanjila u odnosu na paprene namirnice najbolje svedoči težina korpe, gde sada za iste pare kupimo praktično upola manje namirnica. Nedeljna kupovina petnaestak artikala u supermarketu pre godinu dana bila je 2.940, a danas ta ista korpa staje nešto manje od 4.000 dinara. I dok smo pre godinu dana prosečno pile od kilogram i po plaćali oko 285, sada je to iznos najčešće oko 390 dinara. Litar ulja je sa prosečnih 80-ak dinara skočio na sadašnjih 145, mada u u mnogobrojnim gradovima u unutrašnjosti, u malim marketima staje i 180. Slična situacija je i kod šećera, kome se u međuvremenu, uprkos intervenciji države u više navrata, ipak, udvostručila cena.

Život skuplji 30 odstoZa namirnice koje su potrebne porodici za nedelju dana sada, u proseku, osim pojedinog povrća, plaćamo gotovo za trećinu više nego prošlog leta, jer nema proizvoda koji u međuvremenu nije promenio cenu.

Kod ulja, šećera, mleka, jogurta, hleba, rast je još i veći.

Koliko su naša primanja utanjila u odnosu na paprene namirnice najbolje svedoči težina korpe, gde sada za iste pare kupimo praktično upola manje namirnica.

- Nedeljna kupovina petnaestak artikala u supermarketu pre godinu dana bila je 2.940, a danas ta ista korpa staje nešto manje od 4.000 dinara - pokazuju istraživanja.

I dok smo pre godinu dana prosečno pile od kilogram i po plaćali oko 285, sada je to iznos najčešće oko 390 dinara. Litar ulja je sa prosečnih 80-ak dinara skočio na sadašnjih 145, mada u u mnogobrojnim gradovima u unutrašnjosti, u malim marketima staje i 180. Slična situacija je i kod šećera, kome se u međuvremenu, uprkos intervenciji države u više navrata, ipak, udvostručila cena.

Za oko dvadesetak dinara po litru skuplji je jogurt, mleko za devet do 12 dinara, a šunka 60 do čak 90 dinara po kilogramu...

Pakovanje kafe od 200 grama sada je doguralo do 200, a lane se prodavalo po 110 dinara. Kilogram posnog keksa je sa 120 poskupeo u nekoliko navrata na čak 170 dinara... Riblje konzerve su za 10 dinara skuplje nego lane, a sokovi za 15. U delu kućne i lične hemije, došlo je do značajnih pomeranja cena. Za 15 odsto skuplji su deterdženti, klasična vrećica od tri kilograma sada je najmanje 380, a lane je bila ispod 300 dinara.

Poskupljenja nas prate čitave godine. Tako je samo od ovog januara hrana, prema statističarima, poskupela čak za 9,8 odsto. Po rastu cena prednjači voće skuplje čak za 32,1 odsto, šećer (16,4 odsto), hleb i žitarice (21,3), mleko, sir, jaja (7,5), kafa 14,5 odsto...

Statistika pokazuje da proizvode plaćamo koliko i Evropljani, iako zarađujemo znatno manje od njih. U izveštaju Evrostata, navodi da su cene obuće, odeće i elektronike u Srbiji blizu proseka Evropske unije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik