U Grčkoj je zabeležena viša stopa rasta cena, gotovo najveća u dve decenije, pa to prati i cene namirnica.
Za novčanike to psihološki izgleda kao šok. Primera radi, giros je već 4 evra, ali ako vam služe kao obrok (serviran u tanjiru, sa prilozima i bez tortilje), izaći će vas 7 evra, što je oko 350 dinara više, piše Telegraf Biznis.
Aperol špric na plaži služe za 8,5 evra, dok je šoljica "fredo kapućina" 5 evra. Pivo je 4, 5 evra (malo) dok su cene peciva ostale mahom iste.
Gorivo je poskupelo, ali ono je na pojedinim pumpama i dalje jeftinije nego u Srbiji. Statistički podaci pokazuju da su poskupeli voće, povrće, ulje, mast, hleb, mesni proizvodi...
Ipak, za razliku od Nemačke, gde nedostaje pojedinih namirnica, u Grčkoj zasada ima svega.
Da su cene namirnica visoke svedoče i naši građani koji borave u toj zemlji, a N.A. koji nam je ustupio fotografiju kaže da obična vekna hleba od 800 grama košta u Eviji 2,4 evra, piše Telegraf Biznis.
On je fotografiju objavio u Fejsbuk grupi "Grčka info", stranici koja okuplja građane Srbije koji letuju u Grčkoj, imaju tamo nekretnine, ili jednostavno vole da čitaju informacije o toj zemlji, a gde je dobio pregršt komentara.
Kako svedoči N.A. mnogi građani iz naše zemlje tražili su mu dokaz o tačnosti računa, jer mu nisu poverovali da je hleb toliko "skočio".
Mnogi domaći gosti vremenom su shvatili da im se više isplati da poseduju stan u Grčkoj, nego da svake godine iznajmljuju apartmane. Kasnije, to se pretvorilo u biznis za pojedine.
2014. godine u Grčkoj je usvojen zakon da stanovi mogu da se izdaju pojedinačno, pa tako sada imamo situaciju da Srbi u Grčkoj izdaju stanove Grcima.
Svi oni koji su uložili od 2011. do 2017. kada su cene počele naglo da rastu, sada imaju na neki način grumen zlata, i stanove mogu da prodaju za duplo veće cifre.
Najjeftinija je i dalje Solunska regija, a Nea Kalikratia je na oko 40 kilometara od tog grada. Nekada je bilo malo ribarsko selo, dok je danas turističko naselje sa bogatom ponudom hotela.