U Hrvatskoj je tijekom prvih sedam mjeseci ove godine ostvareno 10,3 milijuna dolazaka i 54,3 milijuna noćenja, odnosno 60 posto više dolazaka i 46 posto više noćenja nego li u istom razdoblju lani, izvijestili su u ponedjeljak iz Ministarstva turizma i sporta.
Navode kako je riječ o prvim podacima sustava eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnim i nekomercijalnim objektima te nautičkom charteru (sustav eCrew).
Pritom su strani turisti ostvarili 47,8 milijuna noćenja, a domaći 6,6 milijuna.
U odnosu na 2019. ostvareno je 89 posto dolazaka i 95 posto noćenja ostvarenih u istom razdoblju 2019. godine.
Najviše je turističkih noćenja ostvareno u Istarskoj (15,8 milijuna), Splitsko-dalmatinskoj (9,9 milijuna) i Primorsko-goranskoj županiji (9,5 milijuna).
Slijede Zadarska županija (7,7 milijuna noćenja), Dubrovačko-neretvanska (4,1 milijuna) te Šibensko-kninska županija (3,4 milijuna).
Prema destinacijama najviše je noćenja od početka godine ostvareno u Rovinju (2,4 milijuna), Dubrovniku (2 milijuna), Poreču (1,9 milijun), Splitu (1,6 milijuna) i Umagu (1,5 milijuna).
Promatrano po tržištima, najveći broj noćenja ostvarili su strani gosti iz Njemačke (11,4 milijuna), Slovenije (6 milijuna), Austrije (4,4 milijuna), Poljske (3,5 milijuna), Češke (3,5 milijuna), Slovačke (1,9 milijuna) i Ujedinjene Kraljevine (1,9 milijuna).
Prema vrsti smještaja najviše noćenja ostvareno je u objektima u domaćinstvu (20,2 milijuna), hotelima (12,2 milijuna) i kampovima (10,9 milijuna).
"Nakon vrlo dobrih rezultata u prvih šest mjeseci ove godine, veliki interes za Hrvatskom obilježio je i srpanj koji se gotovo izjednačio rezultatima iz 2019., a s nekih tržišta poput Njemačke, Češke, Poljske, Austrije nas je posjetilo čak 215.000 turista više nego li u srpnju 2019.", istaknula je ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.
Ulaskom u kolovoz, kako je navela, koji je uobičajeno po turističkim kretanjima najintenzivniji mjesec u godini, očekuje se nastavak tog trenda što će, vjeruje, pratiti i odlični financijski rezultati.
Brnjac je kazala i kako gosti svake godine prepoznaju nove vrijednosti u hrvatskoj turističkoj ponudi, ove je godine pušten u promet Pelješki most koji je skratio putovanje automobilima na krajnji jug, a i sam most je postao turistička atrakcija.
"Naš je zadatak potruditi se i u ovom najintenzivnijem periodu da gosti budu zadovoljni uslugom i doživljajem kako bi trajno upisali Hrvatsku na kartu svojih omiljenih destinacija", istaknula je Brnjac.
Direktor Hrvatske turističke zajednice (HTZ) Kristjan Staničić je kazao kako smo se u srpnju gotovo izjednačili s trendovima iz rekordne 2019., dok su pojedine destinacije te rezultate i premašile.
Pred nama su i nadalje udarni turistički vikendi i tjedni kada će u našoj zemlji na dnevnoj bazi boraviti preko 1,2 milijuna gostiju, istaknuo je.
"Uz odličan kolovoz u kojem očekujemo veći broj njemačkih gostiju iz Bavarske i Baden-Wurtemberga, Austrijanaca, Britanaca, ali i Talijana, također su izvrsne i najave za posezonu, posebno za rujan i listopad. U tijeku su promotivne aktivnosti za posezonu na tržištima SAD-a, a slijede kampanje u Sloveniji te posebna promotivna događanja u Poljskoj i Mađarskoj", izjavio je Staničić te najavio za subotu nastavak akcije podjele voda i promotivnih materijala brojnim turistima u trajektnim lukama Stinica i Split.
U srpnju u Hrvatskoj više od 4,5 milijuna turista
Tijekom srpnja ostvareno je 4,5 milijuna dolazaka i 29,4 milijuna noćenja, odnosno 18 posto više dolazaka i 16 posto više noćenja nego u srpnju lani.
U odnosu na srpanj 2019. ostvareno je 98 posto dolazaka i 96 posto noćenja ostvarenih u srpnju 2019. godine.
Pritom su u Hrvatskoj od stranih turista najviše noćenja ostvarili gosti iz Njemačke (5,3 milijuna), Slovenije (3,7 milijuna), Češke (2,4 milijuna), Poljske (2,2 milijuna) i Austrije (2 milijuna).
Najviše je turističkih noćenja ostvareno u Istarskoj (7,9 milijuna), Splitsko-dalmatinskoj (5,6 milijuna) te u Primorsko-goranskoj županiji (5,3 milijuna), dok su najpopularnije destinacije bile Rovinj s milijun noćenja, Vir (917.000) i Medulin (856.000).