Interesovanje građana za letnje aranžmane 2023. godine u Grčkoj, Egiptu, Turskoj, Hrvatskoj Crnoj Gori i drugim destinacijama popularnim među srpskim turistima je veliko, i iz turističkih agencija poručuju da je sada najbolje vreme za rezervacije pošto je veliki broj kapaciteta rasprodat i rezervisan, pogotovo u određenim terminima i za pojedine kapacitete.
Istaknute su "first minute! ponude i primetno je da su cene u odnosu na prošlu letnju sezonu veće. Ima primera i da su cene iste ili neznatno poskupele, ali je odmor kraći, sa manje dana. Razlog skoku cena je poskupljenje goriva i globalna inflacija. Usluge hotelijera su poskupele u celom svetu, i avionski prevoz povećava cenu aranžmana jer su cene avio karata skuplje.
Oni koji su već požurili i uplatili celokupno letovanje mogli su da se uvere da nisu poranili, pošto je izbor već sužen.
"Iskreno, uplašila sam se da će letovanja ove godine biti drastično skuplja u odnosu na prošle godine, u naletu svih ostalih poskupljenja, a važno mi je da vodim decu na more, tako da sam ja moje rezervisala još u novembru! Sa svim popustima koji su tada važili, za jednu odraslu osobu i dvoje dece, s tim što se jedno dete tretira kao odrasla osoba, aranžaman nas je izašao 1.120 evra za deset polupansiona. Sada ako bih rezervisala, to bi bilo barem 1.500 evra", priča nam Beograđanka Nataša Petrović.
Prema njenim rečima, hotel ima četiri zvezdice, nalazi se na Halkidikiju, između Sitonije i Kasandre, a još tada, u novembru, jedva je našla smeštaj za sredinu avgusta.
"Rekli su mi u agenciji tada da je ogromno interesovanje za ovaj hotel, da je gotovo rasprodat za celo leto i da su ga tada kada i ja rezevrisali, u najvećem broju porodice sa decom. Rekli su mi i da su tog novembra imali posla za rane bukinge više nego ikad", priča nam ova Beograđanka.
Ono što je još bila prednost tako ranog bukinga jeste i to što ima dovoljno meseci da ga otplaćuje do samog polaska, a onda od joj septembra ostaje u novca u budžetu za školske i druge obaveze.
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Juta), kaže da se trenutno interesovanje turista poredi sa interesovanjem iz 2019. godine, što znači da je izuzetno veliko.
"Veliki broj građana se raspituje za more, dobar broj je već uplatio "first minute" aranžmane. Popusti u ovom trenutku mogu da budu 35-40 odsto, a bili su čak i do 50 odsto jeftiniji u decembru. Uskoro će Sajam turizma i biće još popusta, a ovo jeste pravo vreme da se odabere aranžman ukoliko neko može da planira odmor u određenom terminu. Razlika je između "first minute" i "last minute", i zašto ne treba čekati poslednji trenutak, jre sada birate i destinaciju, objekat i jedinicu u objektu, dok u drugom slučaju birate samo ono što je ostalo neprodato", izjavio je Seničić za "Pink".
Gostujući u televizijskim emisijama Seničić je govorio i o tome da će ove godine paket aranžmani, koji uključuju prevoz, transfer i smeštaj, biti znatno skuplji i da treba očekivati veće cene. Međutim, prema njegovim rečima, ljudi se ipak opredeljuju za Grčku i ostrva uprkos poskupljenjima koja idu i do 100 odsto.
Razlog tome je što je u toj zemlji, kao i kod nas, sve znatno poskupelo, i najverovatnije da se mogu očekivati i dalja poskupljunje aranžmana s obzirom da kada jednom nešto poskupi, jako retko se vraća na staro.
Ono što aranžmane u ovom trenutku čini povoljnijim su popusti koji se dobiju za isplatu u celosti, što može biti problem za pojedine putnike, a kada se razmišlja o otkazu ovih aranžmana treba imati na umu da su uslovi za otkaz rigorozni.
"U ovom slučaju ne važe opšti uslovi kao za regularne aranžmane. To znači nema otkaza, a i uslovi za otkaz su rigorozni. Najveći broj ovih aranžamana traži isplatitu u celosti - rekao je Seničić.
Priliku za povoljno letovanje ugrabila je Subotičanka koja kaže da je bila u neverici kada su joj u turističkoj agenciji rekli da imaju za termin koji njoj odgovara samo još nekoliko slobodnih mesta.
"Jedino u junu možemo da letujemo i već u januaru smo bili u turističkoj agenciji i ostali smo zatečeni kada smo čuli da je vila u Grčkoj u kojoj smo ranije bili smešteni rasprodata za termine u junu. Prihvatili smo ponudu agencije da letujemo u Haniotiju, po ceni od oko 220 evra sa prevozom, ali to je cena sa popustom za isplatu u celosti. Nismo mogli da biramo sobu pošto je bila na raspolaganju još samo jedna u prizemlju za termin od 20. juna", kaže Tanja M. iz Subotice.
U ponudama turističkih agencija za Grčku, recimo, Pefkohori, smeštaj u vili sa bazenom, bez prevoza, sa popustom je 109 evra po osobi. Ušteda je 52 evra. Najam apartmana po osobi u drugoj vili je 135 evra, a popust je u ovom slučaju 65 evra.
U jednom od hotela u Nikiti na plaži, cena po osobi je 265 evra, po sobi je 529 evra, i u ovu cenu je uključen popust od 94 evra. Termin je već na startu sezone u maju, a ponuda obuhvata 10 noćenja sa doručkom.
Na Rodosu, hotelski smeštaj, all inclusive, u junu je od oko 870 do 1.000 evra za odraslu osobu, u zavisnosti od termina, dok u julu cena ide i do 1.200 evra.
Evia, Pefki, vila, 20 odsto popust, u junu bez prevoza, od 155 do 265, u julu od 395 do 445, u avgustu i septembru od 445 do 145. Cena varira u odnosu na datum polaska i na samom početku i u zadnjoj smeni u cenu je uračunat prevoz.
Za smeštaj u drugoj vili i sa uračunatim autobuskim prevozom za Pefki na početku juna za deset noćenja 110 evra do, recimo, 300 evra u avgustu. Takođe, prve i zadnje smene imaju uračunat prevoz, dok ostale ako ne žele organozovani prevoz cenu treba da umanje za 35 evra.
Na Krfu apartmanski smešta za deset dana, sopstvenim prevozom, na početku sezone je 109, 139, 179 evra, u julu je 249, 309, 369 evra, krajem avgusta cena je 309 evra.
Avionom ista destinacija, Krf i vila, u junu je od 369 do 449, zatim u julu od 509 do 569 evra, u avgustu 569 do 369 u septembru. U cenu uz smeštaj uračunat je let Beograd – Krf – Beograd, takse i eventualne doplate za gorivo i transferi. Na sajtovima turističkih agencija se navodi da je YQ taksa po sobi nadoknada za gorivo i da je definisana ugovorom sa avio prevoznikom.
Iznos YQ taksi je podložan promeni i zavisi od promene cene goriva na tržištu. U slučaju povećanja putnik je dužan da izvrši doplatu pre započetog putovanja.
Za letovanje u Turskoj, u Kušadasiju, sa popustom, autobusom, trajektom i 10 noćenja, u junu je paket aranžman po osobi 219 evra, u julu i avgustu do 249 evra. Sopstvenim prevozom, cena u junu je 129 i 149 evra za 10 noćenja na bazi izabrane usluge, i od 159 do 169 evra za juli i avgust.
Devet noćenja, trajekt, autobuski prevoz, hotelski smeštaj sa četiri zvezdice i all inclusive u Hurgadi u Egiptu sa dva noćenja sa doručkom u Canakalama je u junu od 528 do 549 evra, u julu i avgustu je od 589 do 639 evra.
U Herceg Novom, polupansion u hotelu, za boravak u dvokrevetnoj sobi bez balkona, cena po danu i po osobi u junu je od oko 48 do oko 78 evra, u julu i avgustu 91, septembru 66 evra.
U Hrvatskoj u Istri je u hotelu u Puli je od kraja aprila do sredine juna, i od sredine septembra do sredine oktobra, cena za polupasion sa pićem uz večeru po osobi i danu je 49 evra, bez balkona je 46, a luks soba je 60 evra.
"Putovanja koja su Uredbom Vlade odložena i njihovo iskorišćenje je bilo do 1. februara ove godine veliki broj građana je iskoristio. Više od 90 odsto zamenskih putovanja koja smo izneli početkom korona krize su iskorišćena, ostalo je manje od 10 odsto ili oko 6,5 miliona evra da se vrati građanima. Najveći broj je došao do svog novca, taj proces je završen zvanično. Još uvek ima onih koji se nisu javili na vreme i nisu još dobili taj novac, ali ne očekujemo veće probleme. Taj proces će proći u najboljem mogućem redu. Oni koji možda imaju problem naplate potraživanja turističkih agencija koje nemaju novca u ovom trenutku treba da se obrate, pre svega, agenciji i da sa njima pokušaju da reše, ali ako to ne mogu, onda neka se obrate lokalnoj turističkoj inspekciji koja može da utvrdi razlog problema. Ako agencija na kraju zaista nema novca onda se otvara takozvana polisa osiguranja, odnosno, garancija putovanja, iz koje će se putnici naplatiti", izjavio je Aleksandar Seničić.