Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izrazila je danas očekivanje da će Kuršumlija, kao grad sa tri banje, postati jedna od centralnih turističkih destinacija u našoj zemlji, u kojoj će u narednih nekoliko meseci biti otvoreno 200 novih radnih mesta.
Brnabić je, obilazeći radove na rekonstrukciji hotela u Kuršumlijskoj Banji zajedno sa ministarkom trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjanom Matić, istakla da je Vlada uspešno radila na privatizaciji nekih od naših starih banja i turističkih bisera, a jedan od njih je i pomenuta banja.
Ona je tim povodom iskazala zahvalnost privatnom partneru “Planinka ad”, koji je kupio hotel u ovom mestu i započeo njegovu potpunu rekonstrukciju, jer je bio ruiniran i bez ikakve perspektive.
Premijerka je najavila da će u septembru, kada hotel bude otvoren, u njemu posao naći još 120 ljudi, čime Kuršumlija postaje jedna od centralnih turističkih destinacija u Srbiji sa čak tri prelepe banje – Kuršumlijskom, Lukovskom i Prolom banjom i prelepom Đavoljom varoši.
Ceo taj kompleks prelepe prirode, ali i arheoloških nalazišta i kulturnih blaga Srbije zaokružujemo putem Radan planine i spajamo Toplički i Jablanički okrug, objasnila je Brnabić.
Istovremeno, ona je saopštila da će, na inicijativu predsednika Republike, biti otvorena i druga faza proizvodnje SDPR-a, domaće namenske industrije, u kojoj će biti zaposleno još 80 ljudi, tako da će se za samo nekoliko meseci otvoriti 200 radnih mesta u Kuršumliji.
Prema njenim rečima, sa svim onim što imamo u planu i sa strateškom saobraćajnicom ”auto-putem mira”', koji smo krenuli da gradimo u decembru prošle godine i koji će omogućiti turistima da lakšu dođu dovde, imaćemo mnogo bolju budućnost za čitav južni deo Srbije.
Premijerka je navela da Vlada ceo Jablanički okrug posmatra kao celinu i da će razvijati sve njegove delove, a uskoro će krenuti i sa drugim projektima.
Naime, kako je navela, podići ćemo zaštitnu ogradu oko arheološkog lokaliteta Caričin grad, koji se prostire na teritoriji Leskovca i Lebana i koji je od velikog značaja za Srbiju, ali i Evropu.
Trudićemo se da je uključimo na Uneskovu listu zaštićenih područja, a izgradićemo i vizitorski centar, uložićemo mnogo više sredstava u Sijarinsku banju i gejzire i dodatno investirati u Đavolju varoš, poručila je Brnabić.
Matić je istakla da je područje južne Srbije predeo izvanredne pejzažne raznolikosti, lepote i atraktivnosti i upravo će izgradnja puta preko Radan planine omogućiti potpuni procvat turističkog potencijala.
Prema njenim rečima, projektima razvoja i uređenja oblasti južne Srbije izgradiće se potpuno novi profil zdravstvene, kulturne i turističke destinacije za domaće i inostrane turiste.
Ona je poručila da će obnova i dalji razvoj ponude Kuršumlijske Banje omogućiti turistički procvat celokupne Kuršumlije i pozicionirati ovu destinaciju kao prioritetnu banjsku oazu, ali i doprineti ekonomskom rastu cele južne Srbije.
Vlada Srbije je, po uzoru na uspešno sprovođenje niza projekata za revitalizaciju zapadne Srbije (Ovčarsko-Kablarske klisure), u oktobru 2021. godine osnovala Međuresornu radnu grupu za uređenje i razvoj južne Srbije na teritoriji Leskovca, Prokuplja, Kuršumlije, Lebana, Medveđe i Bojnika.
Međuresornoj grupi predsedavaju Kabinet predsednice Vlade i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, a ostali članovi su predstavnici Ministarstva za zaštitu životne sredine, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva kulture i informisanja, kao i Ministarstva privrede.
Takođe, članovi su i predstavnici Razvojne agencije Srbije, JP „Putevi Srbije“, Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, Privredne komore Srbije, Zavoda za zaštitu spomenika kulture, kao i Jablaničkog i Topličkog pravnog okruga.