Srbija pogurala oporavak evropskog turizma

Bez autora
Nov 20 2023

Evropski turizam se gotovo oporavio i međunarodni dolasci turista su bili samo 3,2 odsto ispod nivoa iz 2019. godine.

Ipak, i dalje je 65 odsto destinacija prijavilo da su po rezultatima slabiji nego pre pandemije, pokazao je najnoviji izveštaj Evropske komisije za putovanja (ETC). Iako se očekivalo da će oporavak kasniti zbog inflacije i opšte geopolitičke nesigurnosti, najave su da bi potpuni oporavak Evropa mogla da objavi sledeće godine. Broj noćenja je, prema podacima ETC-a, u prvih devet meseci smanjen za 1,3 procenta. Oporavak je ubrzan putovanjima unutar Evrope i prilivom američkih turista, kojima je naruku išao i povoljan devizni kurs. Oporavak turizma je, kako je rečeno, najviše podstaknut rastom u južnoevropskim i mediteranskim destinacijama, na prvom mestu Srbiji, koja je zabeležila povećanje od 15 odsto, Crnoj Gori (14%), Portugalu (11%), Turskoj (8%), Malti i Grčkoj (7%). Ipak, više od polovine turističkih zemalja je podbacilo, pa su sporiji oporavak prijavile istočnoevropske zemlje koje su u okruženju Rusije i Ukrajine, kao i one koje se obično oslanjaju na ruske putnike. Najveći pad zabeležile su baltičke zemlje: Estonija, i to 27 odsto, Letonija 30, a Litvanija 33 procenta.

Prema rečima Migela Saca, predsednika Evropske komisije za putovanja, podaci su ohrabrujući s obzirom na ekonomske i geopolitičke izazove.

– Međutim, moramo priznati da prava mera turističkog uspeha prevazilazi broj posetilaca i noćenja na destinaciji. Takođe je neophodno razmotriti i proceniti njegov uticaj na prirodu, lokalna preduzeća i stanovništvo. Kako se evropska turistička industrija oporavlja, trebalo bi da težimo razvoju inovativnih, održivih pokazatelja – rekao je on. Oporavak turističkog sektora, zaključak je, nije prestajao ni tokom letnje sezone, pa čak i usred značajnih izazova koje predstavljaju povećana inflacija, visoki troškovi života, ekstremni vremenski uslovi i štrajkovi avio-kompanija. Geopolitička nestabilnost i dalje ima uticaj na evropsku turističku perspektivu. Rat u Ukrajini i dalje utiče na broj dolazaka u istočnu Evropu, a sukob u Izraelu predstavlja rizik za destinacije poput Francuske, Turske i Rumunije, koje su popularne među tamošnjim putnicima, naveli su iz ETC-a. Prognoze su da će međunarodni dolasci turista u Evropu dostići nivo iz 2019. do 2024. godine, godinu dana ranije nego što je prvobitno predviđeno. U međuvremenu, evropski aerodromi su blizu potpunog oporavka, pa je, na osnovu avgustovskog izveštaja u EU, putnički saobraćaj širom evropske mreže aerodroma smanjen za samo 3,4 odsto u poređenju sa istim periodom 2019. godine. Iako su povećani finansijski pritisci, potrošači i dalje troše novac na putovanja. Prodaju se i paket-aranžmani u Portugaliji i Španiji, ali je ove sezone više destinacija nego ranijih godina. Kada je reč o štednji, mnogi se odlučuju da rezervišu svoj prevoz i smeštaj unapred ili razmišljaju o putovanjima van špica sezone. Paket-aranžmani takođe postaju sve popularniji, jer putnicima daju utisak da su svi osnovni troškovi već uzeti u obzir.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik