Vlada KS-a usvojila je Strategiju razvoja turizma KS-a do 2030. Strategija predstavlja ključni okvir za budući razvoj turističkog sektora, a rezultat je sveobuhvatnog procesa koji je započeo u decembru 2022, kada je Vlada donijela odluku da Ministarstvo privrede, u saradnji s Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u BiH i Sarajevskom regionalnom agencijom za razvoj (SERDA), pokrene aktivnosti na izradi ovog strateškog dokumenta.
Prirodni resursi
Za izradu strategije odabran je tim profesora sa Ekonomskog instituta Sarajevo. Tokom procesa izrade angažovano je više od 100 učesnika kroz radionice, javne konsultacije i prezentacije rezultata analize trenutne situacije u razvoju turizma. Ove aktivnosti omogućile su razvoj strategije koja sadrži sveobuhvatnu situacionu analizu, SWOT analizu, viziju razvoja, strateške ciljeve i operativne prioritete.
Ova strategija prvi je zvanični strateški dokument koji se bavi turizmom u KS-u i od suštinske je važnosti za dalji razvoj turizma jer omogućava jasno definisanje ciljeva i prioriteta. Strateško planiranje, kao temeljni instrument održivog razvoja, omogućava usmjereno i efikasno korištenje resursa, te doprinosi izbjegavanju spontanog i neorganizovanog razvoja, koji bi mogao ugroziti prirodne i kulturne resurse kantona. Uzimajući u obzir sve izazove, ali i potencijale koje Sarajevo posjeduje, strategija nudi smjernice kako na odgovoran način razvijati turističku ponudu u narednim godinama.
Usvojena strategija sadrži ključne projekte koji su osmišljeni kako bi se postigli ciljevi razvoja turizma u KS-u. Među njima se ističe smanjenje sive ekonomije u turizmu, povećanje površina zaštićenih područja, te unapređenje kapaciteta Zavoda za zaštitu prirodnog i kulturnog naslijeđa. Također, važna komponenta strategije je akreditacija studijskih programa u turizmu. U cilju jačanja atraktivnosti turističke ponude, planirano je subvencioniranje aviosaobraćaja, izgradnja infrastrukture za prijem turističkih autobusa, te razvoj ruralnog i planinskog turizma.
Kulturni turizam igra značajnu ulogu u ovoj strategiji, a ona također prepoznaje važnost saradnje sa svim sektorima kako bi se osigurale održivost i efikasnost realizacije projekata.
- Ovi napori dolaze u trenutku kada BiH bilježi značajan rast u turističkom sektoru. Prema najnovijim podacima Agencije za statistiku BiH, od januara do augusta 2024. bilježimo porast broja posjeta od 10,8 posto u odnosu na isti period 2023. Domaći turisti ostvarili su 2,3 posto više posjeta, dok su strani turisti zabilježili impresivan rast od 14,4 posto. Ovi rezultati nas upućuju na to da je strateški pristup oblasti turizma bio neophodan, a potvrđuju i potencijal za dalji razvoj turizma u našoj zemlji i jačanje ponude, rekao je Zlatko Mijatović, ministar privrede KS-a.
Najbolja destinacija
National Geographic objavio je da je Sarajevo među finalistima takmičenja za titulu najbolje destinacije na svijetu za 2025. prema izboru čitalaca.
Ovogodišnji finalisti uz Sarajevo su: Ho Chi Minh u Vijetnamu, New Orleans u SAD-u, Bodrum u Turskoj te Kusko u Peruu.
Na Instagram stranici National Geographica su o Sarajevu napisali: “Bilo da hodate labirintskim ulicama da biste pronašli bazare, džamije i barove u podrumima ili istraživali njegove olimpijske planine, bogata historija Sarajeva proteže se izvan sjena 20. stoljeća”.