Turisti traže aktivan odmor, vaučeri pomažu razvoju turizma

Bez autora
Jan 07 2024

Aktivan odmor i turizam koji vodi računa o očuvanju lokalne zajednice trendovi su u savremenom turizmu i zato će i Turistička organizacija Srbije, prema rečima direktorke TOS Marije Labović, svoju kampanju u 2024. godini bazirati na ovim orjentacijama turista.

Ona je za Tanjug istakla da će razvoju turizma u Srbiji ove godine svakako doprineti i vaučeri za subvencionisani odmor u Srbiji, tim više što je iznos na njima povećan sa ranijih 5.000 na 10.000 dinara.

"Svaka nova godina je novi izazov i kada je reč o turizmu moraju da se prate svi trendovi, kako u marketingu, tako i u onome što turisti očekuju i što traže od destinacije. U skladu sa tim i mi kreiramo naše promotivne kampanje, tako da ćemo ove godine biti vrlo aktivni kada su u pitanju i onlajn vidovi komunikacije, jer se više od 80 odsto turista upravo kroz onlajn komunikaciju odlučuje za destinaciju na koju će putovati", rekla je ona.

Dodala je da TOS, ipak, neće zapostaviti ni tradicionalne kampanje, tako da će biti prisutan i na medijskim kampanjama, organizovaće dosta studijskih poseta, dovoditi novinare i influensere sa za nas najznačajnijih tržišta.

"Organizovaćemo i brojne događaje u inostranstvu na kojima ćemo predstavljati Srbiju kao turističku destinaciju, različite B2B događaje, a akcenat ćemo staviti na aktivan odmor, boravak u prirodi, na naše kulturno-istorijsko nasleđe, jer to je ono što turisti traže kada biraju destinaciju", istakla je Labovićeva.

Dodala je da turisti traže upravo one destinacije koje su, kako je rekla, više osvešćene ka očuvanju lokalne zajednice i da će i TOS ove godine delovati u tom pravcu.

Kada je reč o vaučerima za subvencionisani odmor, za koje prijavljivanje počinje 15. januara, istakla je da su turistički poslenici veoma zadovoljni što već duži niz godina u kontinuitetu imaju ovu meru, subvencionisanu od Vlade Srbije i Ministarstva turizma i omladine.

"Vaučeri su učinili dosta dobrih stvari za naš turizam, a prva je ta što su dodatno omogućili domaćem stanovništvu da provede odmor u Srbiji i produži boravak na izabranoj destinaciji," istakla je direktorka TOS-a.

Kao dobru stranu korišćenja vaučera, navela je i to što su oni skrenuli pažnju na smeštajne kapacitete, odnosno stimulisali su da se ovi kapaciteti kategorizuju i registruju.

"Na taj način smanjili smo sivu ekonomiju i verujemo da će ova veoma dobra mera i u 2024. godini dati izuzetne rezultate", rekla je Labovićeva.

Memić: Devizni priliv Srbije od turizma do kraja oktobra 2,09 milijardi evra

Srbija je u prvih 10 meseci 2023. godine ostvarila devizni priliv od turizma u iznosu od 2,09 milijardi evra, za 4,0 odsto više nego 2022, što je odličan rezultat, izjavio je ministar turizma i omladine Husein Memić i naveo da je ministarstvo koje vodi lane dosta uradilo na unapređenju društvenog života mladih u Srbiji, obezbedilo novac za četiri omladinska centra i pomoglo izgradnju 10 kancelarija za mlade.

"Turizam u Srbiji se nalazi na uzlaznoj putanji. Lanjskim deviznim prilivom smo nadmašili do tada rekordnu 2022. što pokazuje da se naš turizam od korone oporavio mnogo brže nego što se očekivalo. Postignuti rezultat nije slučajan i posledica je velikog ulaganja u ovu oblast, u infrastrukturu, auto-puteve, brze saobraćajnice, povezivanje destinacija", rekao je Memić za Tanjug.

Za očekivati je da u prilivu od inostranih gostiju sve više učestvuju Kinezi, pošto je kinesko tržište prema oceni ministra Memića, najveće rastuće inostrano tržište za nas.

Iz Kine je, naveo je on, 2019. godine zabeleženo najviše dolazaka turista u Srbiju a dolasci posetilaca iz ove daleke zemlje opet postaju brojni, pa je u oktobru broj kineskih turista povećan za 362 odsto.

"Tome je doprinelo i uspostavljanje avionskih linija sa Kinom a planiraju se još dve, za Šangaj i Gvandžou. Naša država je dosta radila na privlačenju kineskih turista, kroz aktivnosti predsednika države i premijerke, ja sam dva puta bio u Kini, u Tjenđinu, Pekingu i provinciji Šandong gde sam razgovarao sa raznim turoperaterima a neki su već počeli da nude Srbiju kao željenu destinaciju", naveo je on.

Prema njegovim rečima razvoju turizma u Srbiji doprineli su i vaučeri za odmor u Srbiji za šta je i ove godine izdvojen novac, pa prijavljivanje za najnoviju turu počinje 15. januara, pri čemu je njihova vrednost povećana sa 5.000 na 10.000 dinara, a limit primanja građana koji imaju pravo na ovaj vid subvencionisanog odmora, podignut sa 70.000 na 80.000 dinara.

Efekat dosadašnje primene vaučera ministar je ilustrovao podatkom o povećanju putovanja domaćih turista za 57 odsto, od uvođenja ove mere subvencionisanog odmora u Srbiji.

Govoreći o najznačajnijim projektima u turizmu istakao je da je reč o projektima u Gornjem i Donjem Podunavlju, započetim 2022. godine, od kojih su neki i pri kraju realizacije.

"Nautički turizam je kod nas poslednjih godina bio zapostavljen, sada radimo dve marine i to u Golupcu i na Srebrnom jezeru, a u Donjem Milanovcu ćemo proširiti međunarodno pristanište. Voleli bismo da celim Dunavskim slivom dođe dosta kruzera, da ljudi mogu tu da stanu, da izađu na lepe pešačke staze i zato radimo ove staze u Novom Sadu, sportsko-rekreativne staze u Kovinu, u Golupcu", istakao je on.

To će, ukazao je, doprineti da osim što se Dunavom ponosimo zato što je najlepši i na jednom mestu najdublji na toku kroz našu zemlju, on biti pristupačan i za sve koji njime plove, jer će imati gde i da stanu, prošetaju, bolje vide Srbiju.

Turistički bum je poslednjih godina, prema rečima ministra Memića, doživeo i njegov rodni Novi Pazar, gde kaže dolazi vikendom i svaki put vidi puno parkiranih autobusa koji prevoze turiste.

"Dosta smo uložili u Novi Pazar, 56 miliona dinara za obnovu Altun-alem džamije, intenzivno se radi na usvajanju studije o saobraćaju, a posle toga će se raditi projekat cele stare čaršije. Dali smo i novac za rekonstrukciju doma u Sopoćanima, za crkvu Sveta Varvara, koja je takođe velika novootkrivena turistička atrakcija", rekao je on.

Kada je reč o omladini, kao drugom delu njegovog ministarskog resora, Memić je naveo da je prošle godine dosta urađeno na obogaćivanju društvenog života mladih u Srbiji.

Dodeljen je novac za izgradnju i rekonstrukciju četiri omladinska centra u Somboru, Subotici, Nišu i Novom Pazaru, pri čemu je u Novom Pazaru reč o grinfild investiciji, a u tri ostala tri grada će se raditi rekonstrukcija.

"Radili smo dosta i na programima mentalnog zdravlja mladih. Na konferenciji održanoj ovde u Novom Pazaru, obavezali smo 10 opština da zajedno sa nama rade na implementaciji programa vezanih za mentalno zdravlje. Izdvojili smo veliki novac za te projekte, odgovorili na strahote koje su nas zadesile u Duboni i Malom Orašju", rekao je ministar Memić i najavio da će i ove godine fokus biti na mentalnom zdravlju mladih.

Naveo je da je lane pomognuta i izgradnja 10 kancelarija za mlade, od kojih se većina nalazi na Kosovu i Metohiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik