Jedna od najstarijih venecijanskih palata prvi put otvorena za javnost

Bez autora
Apr 17 2022

Nakon pet godina restauratorskih radova, zgrada Prokuratie Vekie na Trgu Svetog Marka u Veneciji, otvorena za javnost prvi put u svojoj istoriji.

Prokuratie Vekie na Markovom trgu u Veneciji – jedna od najpoznatijih zgrada u jednom od najpoznatijih gradskih trgova na svetu – otvorena je za javnost prvi put u svojoj istoriji.

Izgrađena početkom 16. veka, na mestu ranije zgrade koja je uništena u požaru, sa bazilikom Svetog Marka uokviruje trg. Neoklasična fasada zgrade visoke 150 metara jedna je od najprepoznatljivijih simbola Venecije.

Sada, po prvi put, posetioci mogu da posete četvrti i poslednji sprat palate gde se ispod kosog krova zgrade nalazi stalna izložbena postavka.

U prošlosti, ovde je bio dom venecijanskih prokuratora, gradskih zvaničnika odgovornih za administraciju Bazilike. Nisu bili plaćeni, ali su imali privilegiju da za života stanuju na Markovom trgu.

Zgradu je projektovao arhitekte Bartolomeo Bono, a zatim Jakopo Sansovina u prvoj polovini 16. veka. Prokuratie Vekie je od 1832. godine sedište osiguravajuće kompanije „Đenerali“, koja je posao restauracije poverila britanskom arhitekti, Dejvidu Čiperfildu.

Treći sprat je posvećen "The Human Safeti Net-u", globalnoj mreži za podršku ugroženim porodicama sa malom decom i integraciju izbeglica kroz rad i preduzetništvo, sa javnim pristupom izložbenim prostorima, radnim prostorima, prostorima za događaje i gledalištem.

Deo prostora je i haj-tek izložba „Svet potencijala“, kakva se retko viđa u Veneciji. Umesto istorije ili umetnosti, ova izložba je posvećena društvenim veštinama kroz tehnologiju.

Kupovinom ulaznice za izložbu (od čega polovina prihoda pripada "The Human Safeti Net-u") posetioci mogu da prođu do kafea na četvrtom spratu, koji ima dve krovne terase koje gledaju pravo na kupole bazilike Svetog Marka i njen čuveni zvonik.

Terase nemaju pogled na trg, jer se nalaze ispod krovne linije zgrade. Međutim, prostorije na poslednjem spratu imaju prozore koji gledaju na predeo koji je, prema legendi, Napoleon nazvao „soba Evrope“.

Čiperfildov projekat je pretvorio napušteni nivo potkrovlja u ogroman niz međusobno povezanih prostorija, sa kamenim svodovima koji se prepliću čitavim spratom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik