U Dubaiju je nedavno, u okviru svetske izložbe Ekspo, izvedena androidska opera „Ogledalo". Japanskom kompozitoru i muzičaru Keićiru Šibuji na sceni se pridružio „Alter 3", android opremljen veštačkom inteligencijom, koji je bio dirigent.
U operi Ogledalo mogle su se čuti budističke crkvene melodije i muzika koju izvodi Simfonijski orkestar NSO iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Taj muzički komad je predstavljao saradnju čovekolikog robota, budističke tradicije u Japanu duge hiljadu i 200 godina i simfonijskog orkestra.
Savremeni japanski kompozitor Šibuja se tako vratio u Emirate pošto je njegova opera Jeziva lepota izvedena pre nekoliko godina u Dubaiju.
U centru pažnje njegove nove opere Ogledalo je android „Alter 3", opremljen veštačkom inteligencijom, koji je osmišljen da može da komunicira sa spoljnim svetom.
Razvili su ga Univerziteti u Osaki i Tokiju i kompanija „Miksi Inkorporejted, uz podršku „Vorner mjuzika" iz Japana, a glavni cilj je ispitivanje mogućnosti komunikacije androida sa ljudima, u ovom slučaju putem muzike.
Muzički kritičari tvrde da Šibuja nije samo kompozitor već da ima odlične ideje o produkciji, dizajnu, koreografiji, scenografiji, što je, kažu, prirodno jer japanski umetnik osim komponovanja kontroliše i sve aspekte muzike koju izvodi android.
U odnosu na ranija ostvarenja u ovoj operi kompozitor je pojačao odnos između čoveka i tehnologije, pa sada android diriguje orkestrom, ali je i istraživao nove modele harmonije i sjedinjavanja različitosti između ljudi, tehnologije, stare budističke muzike, orkestra i elektronske muzike.
Kada je reč o razvoju samog robota, on sada može da peva uz pomoć veštačke inteligencije i ostavaruje dobru vezu sa klavirom i budističkom muzikom.
Šibuja je komponovao operu upravo za Dubai koji smatra istinski futurističkim gradom, gde kultura otvorenog duha postoji zajedno sa industrijom visoke tehnologije.
U operi Ogledalo stvoren je značajni konstrast i mešovito osećanje raznolikosti prema prošlosti i budućnosti akustike i elektronike kroz jednu kompoziciju.