Luksuzno odmaralište na Maldivima ima novi pristup reciklaži otpada uz revolucionarnu „laboratoriju za održivost“.
Kliknite na veb-sajt bilo kog odmarališta na Maldivima i verovatno ćete pronaći celu stranicu koja ističe njegovu posvećenost održivosti i zelenoj politici. „Najniža“ zemlja na svetu ima više od 1.000 ostrva koja se prostiru na 90.000 kvadratnih kilometara.
Morski biolog Semjuel Dikson, koji je menadžer održivosti u jednom luksuznom odmaralištu, nadgleda sve ekološke inicijative na imanju sa 120 vila, i implementaciju najsavremenijih strategija za uštedu energije.
„Primećujemo ogroman porast broja ekološki osvešćenih turista, posebno u luksuznim objektima. Sada ima i mnogo više istraživanja koja su u vezi sa mojim poslom ovde, bilo da se radi o reintrodukciji korala, očuvanju kornjača, recikliranju ili korišćenju energije Sunca. Imati mnogo više gostiju koji o tim temama postavljaju pitanja je muzika za moje uši, jer to znači da idemo u budućnost u kojoj postoji veći interes za održivijom ugostiteljskom industrijom“, ispričao je Dikson.
Dikson je nadgledao i instalaciju novog objekta u odmaralištu, Laboratorije za održivost, koja je zadužena za tretman plastičnog otpada.
Otvoren početkom 2022. godine, to je prvi centar te vrste u zemlji. Smešten na samo nekoliko koraka od pristaništa za dolazak u odmaralište unutar zgrade napravljene od recikliranih kontejnera za transport, ispunjen je specijalizovanim mašinama koje pretvaraju plastični otpad u suvenire po meri, nameštaj i potrepštine za lokalne škole.
Laboratorija takođe reciklira mreže koje odbacuju ribarski čamci, a posebno su štetne za morske kornjače – tako što ih pletu u nove proizvode kao što su narukvice i vrpce za oznake za prtljag.
Komadi plastike stižu u ovaj centar, spremni su za stavljanje u industrijske mašine i topljenje u različite oblike i veličine. Preovlađujuća boja je plava zahvaljujući obilju plastičnih vrhova boca za vodu.
Dikson kaže da se plastika nabavlja sa više mesta. Plastični otpad sakuplja se iz susednih hotela, lokalnih škola, i naravno, iz mora koje na žalost pruža beskrajne zalihe tog materijala.
Lenjiri, nameštaj, suveniri...
Pristigla plastika se prvo opere a zatim se usitnjava u male granule koje se mogu koristiti na dva načina. Tu je ekstruder, koji ga topi i transformiše u 3D kalupe za kreiranje suvenira ili lenjira i drugih školskih potrepština.
Tu je i presa, koja će spljoštiti plastiku u listove koji se mogu koristiti „baš kao drvo“, kaže Dikson. Stolarski tim odmarališta koristi ga za izradu nameštaja, koji gosti mogu naručiti i on im se transportuje kući.
Iako je količina prerađene plastike relativno mala, Dikson kaže da je važno podsetiti posetioce na probleme sa kojima se suočavaju Maldivi, a istovremeno raditi sa lokalnim zajednicama na rešavanju takvih izazova.
U ovom odmaralištu, ne postoje plastične flaše za vodu – samo staklene za višestruku upotrebu, koje gosti mogu napuniti na jednoj od vodenih stanica širom ostrva i poneti kući kao suvenir. Čak i pasta za zube u stomatološkim kompletima dolazi u malom papirnom pakovanju.
Još jedan od projekata kojim pokazuju posvećenost očuvanju prirode je i podvodna art instalacija koja liči na veštački greben. Zpve se Koralarijum, i nalazi se nekoliko desetina metara od obale od glavne plaže.
Velika struktura služi kao koralni vrt za lokalne divlje životinje a u okolini gosti mogu da rone i istražuju.
„Koralarijum ima za cilj da bude centar za obrazovanje i očuvanje. Sve je napravljeno od pe-ha neutralnog materijala, tako da je netoksično za morski život i ne sadrži zagađivače. Struktura je dizajnirana da na neki podražava koralni grebena. Dakle, kada su korali u fazi masovnog mrešćenja, Koralarijum u suštini hvata njihove polipe i olakšava im taj proces“, objašnjava Dikson.
Na strukturi se već uselilo oko 120 vrsta riba, tako da je ona postala mini stanište za morske vrste.
Osim turista koji mogu aktivno da učestvuju u reciklaži i gledaju pomenuti proces u savremenoj laboratoriji, njihovoj deci na raspolaganju su radionice o održivosti i zaštiti životne sredine.