Zapadni odevni brendovi koji su odustali od otkazivanja narudžbina zbog pandemije virusa korona sada traže od podizvođača u Bangladešu da snize cene i do 50 odsto, dodatno pogoršavajući ionako tešku ekonomsku situaciju u zemlji.
Bangladeš je drugi dobavljač odeće u svetu za zapadne zemlje, nakon Kine, i uveliko se oslanja na sektor proizvodnje odeće koji čini 80 odsto ukupnog izvoza. Oko 4.000 fabrika zapošljava oko četiri miliona ljudi, uglavnom žena.
Milioni domaćinstava u Bangladešu zavise od sektora koji je pandemija koronavirusa teško pogodila. Izvoz je u prvoj polovini aprila smanjen 84 odsto zbog otkazanih odnosno suspendovanih narudžbina u vrednosti tri milijarde dolara, tvrde vlasnici tamošnjih fabrika, piše Novac.hr.
"Još proučavamo njihovo odstupanje od izvornih uslova ugovora... koje uključuje pregovore o cenama i do 50 odsto nižim no što je prvobitno dogovoreno", rekla je Rubana Huk, predsednica Udruženja proizvođača i izvoznika odeće iz Bangladeša.
Huk također navodi da mnogi koji su podneli narudžbine još nisu objavili kada će platiti ili preuzeti pošiljku, optužujući ih time da pokušavaju da dobiju na vremenu.
"Nije nam poznato da je bilo koji brend to napravio, osim jednog koji je crno na belo objavio detaljni plan isporuke i plaćanja", rekla je Huk.
"Svi su (ostali) uslovljeni, uglavnom odlaganjem plaćanja, isporuke i popustima", dodala je.
Budući da se zapadne privrede bore s krizom uzrokovanom koronavirusom i prodavnice su u mnogim zemljama zatvorene, brendovi su počeli da otkazuju narudžbine, iako su se neki obavezali da ih preuzmu već dovršene odnosno odevne predmete čija je proizvodnja već počela.
Vlada je prošlog meseca najavila paket mera vredan 588 miliona dolara kako bi pomogla ključnom izvoznom sektoru da radnicima isplati plate. Sindikati smatraju da to nije dovoljno i da kupci moraju da podrže radnike. Stotine radnika izašlo je u ovoj nedelji na ulice, prkoseći vladinim merama izolacije zbog koronavirusa, kako bi svedočili zbog neisplate plata, objavila je policija.