Oglasi na Google mreži iznad očekivanja

Bez autora
Jul 28 2022

Gugl oglasi za pretragu podigli su u utorak matičnu firmu Alfabet (Alphabet Inc) blizu očekivanja prodaje na Volstritu, što je izazvalo olakšanje da najveći svetski prodavac onlajn oglašavanja može da izdrži globalnu recesiju bolje od manjih rivala.

Trojica rukovodilaca Alfabeta zvučala je oprezno u razgovoru sa investicionim analitičarima, koristeći "neizvesnost" ili "neizvesnost" najmanje 13 puta da opiše ekonomiju. Prodaja oglasa na Jutjubu (You Tube) je rasla najsporijim tempom od kada je objavljivanje podataka počelo 2018.

Ali investitori su se fokusirali na druge stvari, posebno na činjenicu da je prodaja u drugom kvartalu najvećeg dobitnika novca kompanije - Gugl pretrage - zapravo nadmašila očekivanja. Akcije Alfabeta skočile su za 5,5 odsto u trgovanju nakon radnog vremena nakon rezultata.

"Uprkos lošem tromesečju, očekivanja su bila toliko niska da su investitori odahnuli", rekao je Džesi Koen (Jesse Cohen), viši analitičar u Investing.com.

Nasuprot tome, akcije Snap Inc pale su za više od 25% prošle nedelje nakon što je kompanija promašila očekivanja prodaje i upozorila na usporavanje tržišta reklama. Opširnije

Rukovodioci Alphabeta rekli su da Gugl nije imun na povlačenje, koje su izazvali klijenti koji se suočavaju sa nedostatkom proizvoda, manjom potražnjom i nizom drugih faktora. Rastuće plate, kao i rastuće cene goriva i drugih artikala takođe su primorali neke kupce oglasa ove godine da smanje marketing.

 Ali Gugl je bolje podneo oluje nego kompanije društvenih medija. On donosi prihod kroz veći izbor funkcija na tržištu oglasa, a oglasi na mreži za pretragu mogu biti jeftiniji za klijente jer često uključuju samo tekst. Klijenti ponekad daju prioritet oglasima na mreži za pretragu jer je marketing obično usmeren na ljude koji aktivno pretražuju srodne artikle, što donosi bolji povraćaj.

Oglašivači putovanja i maloprodaje ostvarili su povećanje od skoro 14 odsto u prodaji oglasa na mreži za pretragu na Guglu tokom drugog tromesečja, što je sa 40,69 milijardi dolara nadmašilo FactSet procene od 40,15 milijardi dolara.

Sve u svemu, Alfabet je u drugom kvartalu prijavio prihod od 69,69 milijardi dolara, od čega 81% dolazi od Guglovog poslovanja sa oglasima, i skoro u skladu sa prosečnim očekivanjima od 69,88 milijardi dolara među istraživačima investicija koje prati Refinitiv.

"Gugl je relativno dobro pozicioniran da prebrodi burne vode koje su pred nama", rekla je analitičarka Insajder obaveštajne službe Evelin Mišel (Evelyn Mitchell).

Pretnje prodaje

Mnogi faktori su motivisali zabrinutost u pogledu Alfabetove perspektive. Velike američke multinacionalne kompanije, uključujući Alfabet sve više donose manje gotovine prilikom konverzije stranih prihoda zbog jakog dolara.

Alfabet je rekao da bi prodaja iznosila blizu 72 milijarde dolara da nije bilo promena valute. Oko 55% prodaje kompanije dolazi izvan Sjedinjenih Država. Uticaj valute će biti još veći u trećem kvartalu, rekla je glavni finansijski direktor Alfabeta Rut Porat.

 Usred nadzora antimonopolskih regulatora na pet kontinenata, Gugl uzima manji deo prodaje aplikacija koje su razvili spoljni proizvođači softvera. Korisnici su takođe trošili manje na aplikacije u drugom kvartalu, rekao je Porat.

Drugi hitovi su došli od toga što je Gugl obustavio prodaju u Rusiji zbog rata u Ukrajini, a prihodi od reklama Jutjuba fluktuiraju kako opcije za oglašivače rastu i opadaju u popularnosti. 

Prodaja od Gugl klauda od 6,3 milijarde dolara promašila je cilj analitičara od 6,4 milijarde dolara, a oglasi na jutjubu su takođe pali i iznosili su 7,3 milijarde dolara u odnosu na procene od 7,5 milijardi dolara, prema podacima FactSet-a.

Ranije ovog meseca, Gugl je izgubio velikog novog prodajnog partnera kada je Netfliks rekao da je odabrao reklamnu tehnologiju Microsoft Corp kako bi pomogao u svom prvom pokušaju postavljanja reklama na svoju video uslugu za striming.

Sa investitorima koji su navikli na bruto profitne marže do 60 odsto Gugl je, kao i mnoge njegovi kolege, nedavno počeo da usporava zapošljavanje u nekim jedinicama kako bi bolje upravljao troškovima.

Ali u isto vreme, Alfabet ide napred sa širenjem svog otiska u računarstvu u oblaku, izgradnjom novih kancelarija i dovođenjem svoje internet usluge Gugl Fiber u nove zajednice. Alfabetov profit u drugom kvartalu pao je na 16 milijardi dolara, ili 1,21 dolara po akciji, u poređenju sa prosečnom procenom od 1,29 dolara po akciji. Alphabetov profit ima tendenciju da bude nepredvidiv zbog sporadičnih dobitaka ili gubitaka - barem na papiru - u ulozima koje ima u mnogim startapima.

Akcije Alfabeta su do sada ove godine pale za više od 27 odsto, što je u odnosu na kvartalne rezultate, više od ukupnog S&P 500 indeksa (.SPKS). Alphabet je podelio svoje akcije 20 za 1 15. jula, nakratko povećavši akcije pre nego što su razočaravajući rezultati Snapa i Tvitera doveli do pada.

Meta Platforms Inc, koja preko Fejsbuka i Instagrama poseduje drugu po veličini uslugu onlajn oglašavanja, izveštava o zaradi u sredu. Njegove akcije su porasle skoro 3 odsto u utorak nakon rezultata Alfabeta.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik