Zašto se u Japanu niko ne buni zbog nošenja maski, naprotiv rado ih nose

Bez autora
Jul 07 2021

Pandemija koronavirusa prouzrokovala je širom sveta mnogo debata o epidemijskoj korisnosti maski i o tome da li njihovo nošenje nadilazi zaštitu zdravlja i proteže se na politiku i ljudske slobode.

U Japanu, međutim, stanovništvo decenijama, bez najmanjeg ustručavanja, masovno nosi hirurške maske svakodnevno, čak i kada ne prete epidemije.

U Japanu hirurške maske su već decenijama nerazdvojni deo svakodnevice.

U toj zemlji radnici koji ne smeju sebi da dozvole odsustvo sa posla, đaci koji se intezivno spremaju za prijemne ispite, studenti kojima predstoji odbrana rada, kao i sportisti koje očekuju velike borbe, postupaju pragmatično i preventivno nose hirurške maske da bi se zaštitili od prehlada u tim važnim životnim trenucima.

Mnogi Japanci maske nose da bi se zaštitili od polenske groznice. Hirurške maske poslednjih godina sadrže sve bolje filtere, pa ih proizvođači sada reklamiraju i kao efikasno sredstvo zaštite od smoga, uključujući tu i one najsitnije i najpopasnije čestice.
Praktična strana nošenja maske

Nošenje hirurških maski u Japanu ima i svoju praktičnu stranu koja nije vezana za zdravlje. Naime, mnogi ih nose zimi, da bi se osećali prijatnije, odnosno da bi zagrejali lice i zaštitili se od hladnog vazduha koji udišu.

Žene često stave masku kada idu do banke ili samoposluge, a nemaju vremena ili želje da se našminkaju. Takođe, nošenje maski pruža psihološku podršku osobama koje su iz nekog razloga nesigurne u svoj izgled, jer maske prikrivaju bore i bubuljice.

Maske su poslednjih decenija i modni detalj – prave se u raznim bojama i dezenima kako bi išle dobro uz razne vrste odeće i šešira.

Tradicija duža od jednog veka

Maske su u Japanu prvi put uvedene u širu upotrebu tokom epidemije španske groznice pre nešto malo više od sto godina, kada je u dva talasa od te opake bolesti umrlo više od 300.000 Japanaca. To je učinjeno po ugledu na Sjedinjene Države, naročito grad San Francisko, gde je tokom te pandemije nošenje maski bilo obavezno.

Međutim, dok su se na Zapadu maske ubrzo povukle iz upotrebe i postale predmet zaziranja, pedantni Japanci su ih zadržali i koristili pri svakoj većoj epidemiji gripa, sve do devedesetih godina, kada su postale toliko dostupne i opšte prihvaćene da su počele da se koriste i za obične prehlade i polensku groznicu.

Da zaštite druge, ne sebe

Početkom ovog veka hirurške maske su se proširile i u drugim zemljama istočne Azije zbog manjih epidemija SARS-a, ptičjeg i svinjskog gripa, ali Japanci i dalje prednjače u njihovoj svakodnevnoj upotrebi, što svakako ima veze i sa njihovom kulturom, koja naglašava čistoću, obzir i dužnost prema drugima. Naime, Japanci nose maske ne samo da bi zaštitili sebe od drugih, već, možda i više, da bi druge zaštitili od sebe.

Korišćenje maski u toj ostrvskoj zemlji poslednjih decenija je toliko uobičajeno da se kijanje i kašljanje bez maske na javnim mestima i u prevozu doživljavaju kao nevaspitanje i nekultura. 

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik