Dinarska štednja stanovništva u Srbiji povećana je u 2011. godini za skoro šest milijardi dinara, odnosno 44,9 odsto, i na kraju decembra je dostigla iznos od 19,36 milijardi dinara. Iznos od gotovo šest milijardi dinara predstavlja najveći godišnji rast dinarske štednje od 2001. godine. Uz visok rast dinarske štednje, u 2011. godini je poboljšana i ročna struktura dinarske štednje.Najveće povećanje, posmatrano po ročnoj strukturi, zabeležila je štednja oročena na period od tri meseca do šest meseci, za 1,85 milijardi dinara.
Dinarska štednja stanovništva u Srbiji povećana je u 2011. godini za skoro šest milijardi dinara, odnosno 44,9 odsto, i na kraju decembra je dostigla iznos od 19,36 milijardi dinara, objavila je Narodna banka Srbije.
Iznos od gotovo šest milijardi dinara predstavlja najveći godišnji rast dinarske štednje od 2001. godine. Uz visok rast dinarske štednje, u 2011. godini je poboljšana i ročna struktura dinarske štednje.
Najveće povećanje, posmatrano po ročnoj strukturi, zabeležila je štednja oročena na period od tri meseca do šest meseci, za 1,85 milijardi dinara.
Apsolutni rast štednje te ročnosti praćen je i većim rastom njenog učešća u ukupnoj dinarskoj štednji, sa 11,2 odsto na 17,3 odsto.
I dinarska štednja oročena na period od šest meseci do jedne godine zabeležila je izraženiji rast, sa 2,7 milijardi na 4,31 milijardi dinara, a njeno učešće u ukupnoj dinarskoj štednji povećano je sa 20,3 odsto na 22,3 odsto.
Upravo štednja te ročnosti, ako se isključi štednja po viđenju, imala je najveće stanje na kraju 2011.
Mesečna dinamika promene dinarske štednje pokazuje da je oročena dinarska štednja, isključujući depozite po viđenju, tokom 2011. konstantno rasla, osim u maju.
Najveći mesečni rast oročene štednje ostvaren je u novembru, 1,91 milijardi dinara, i decembru - dve milijarde dinara, kada su banke, kao i prethodnih godina, ponudile nešto atraktivnije kamatne stope na štednju. Ipak, u odnosu na praksu iz prethodnih perioda ponuđene stope su imale umereniji rast.
Prema rezultatima anketa banaka koje je NBS povremeno sprovodila tokom 2011. godine, glavni razlozi koji su uslovili konstantni rast dinarske štednje su veće kamatne stope i povoljniji poreski tretman u odnosu na deviznu štednju - na prihod od kamate po osnovu dinarske štednje porez se ne plaća, dok se na kamatu po osnovu devizne štednje porez plaća po stopi od 10 odsto.