Međunarodna stručna konferencija, koju Centralno-evropski forum za razvoj - CEDEF organizuje u saradnji sa Agencijom za energetsku efikasnost Republike Srbije, Saobraćajnim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Privrednom komorom Srbije(PKS), održaće se u ponedeljak, 2. aprila 2012. godine, u prostorijama PKS. Tema konferencije je “Održivi transport – jedini put u budućnost”.Saobraćaj ima ključni uticaj na kvalitet života i ekonomski rast i razvoj društva, ali je i jedan od najvećih korisnika energije i emisijom štetnih gasova značajno doprinosi klimatskim promenama.
Međunarodna stručna konferencija, koju Centralno-evropski forum za razvoj - CEDEF organizuje u saradnji sa Agencijom za energetsku efikasnost Republike Srbije, Saobraćajnim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Privrednom komorom Srbije(PKS), održaće se u ponedeljak, 2. aprila 2012. godine, u prostorijama PKS.
Tema konferencije je “Održivi transport – jedini put u budućnost”.
Saobraćaj ima ključni uticaj na kvalitet života i ekonomski rast i razvoj društva, ali je i jedan od najvećih korisnika energije i emisijom štetnih gasova značajno doprinosi klimatskim promenama. Emisija ugljen-dioksida (CO2) u svetu povećala se za 45 posto u protekle dve decenije i dostigla rekordnih 33 milijarde tona. Sektor transporta svake godine emituje oko 15 posto ukupne emisije CO2 u vazduh i predstavlja najbrže rastući izvor emisije gasova staklene bašte u Srbiji danas. Samo 15 posto energije se iskoristi za kretanje vozila i rad uređaja u njima, dok su sve ostalo gubici. Prosečna starost automobila u Srbiji iznosi 13 godina, i njihova prosečna potrošnja prelazi 10 litara na 100kilometara, pri čemu se za svaki pređeni kilometar emituje dodatnih 0,23 kilograma CO2.
Primarni cilj konferencije jeste da ukaže na neophodnost sprovođenja energetskih i saobraćajnih politika koje omogućavaju veću efikasnost u saobraćaju, primenu inovativnih tehnologija i bolju povezanost. Ova konferencija prvi put kod nas na sveobuhvatan način pokriva celokupnu oblast saobraćaja sa stanovišta održivosti i ekonomskog napretka.
Dejan Lasica, pomoćnik ministra za železnicu i intermodalni transport , Ministarstvo infrastrukture i energetike Republike Srbije, govoriće o osnovnim elementima strategije razvoja transporta u Republici Srbiji za period 2008-2015. godine, kao i dokle se stiglo u sprovođenju strategije koja ima za cilj potpunu integrisanost transportne mreže Republike Srbije u transevropsku transportnu mrežu, kao i smanjenje negativnog uticaja transporta na životnu sredinu, u skladu sa principima održivog razvoja.
Ispred Delagacije EU u Srbiji, govoriće prvi kancelar, Jose Gomez Gomez koji će istaći značaj strategije EU kojom se planira da se do 2020. smanji emisija CO2. Takođe, sprovođenjem ove strategije predviđeno je i smanjenje zavisnosti od nafte i njenih derivata za 20 posto donošenjem brojnih propisa kojima bi se podstakla istraživanja i primena novih zelenih tehnologija u oblasti transporta na teritoriji EU.
Henri Poupart-Lafarge, izvršni potpredsednik i predsednik Transportnog sektora kompanije Alstom, svetskog tržišnog lidera u oblasti saobraćajne infrastrukture, proizvodnje i prenosa energije, predstaviće najsavremenija tehnološka rešenja koja doprinose većoj efikasnosti u ovom sektoru, dok će prof. dr Bernard Soulage, predstavnik Komiteta regiona Evropske unije i izvestilac za TEN-T, objasniti cilj ove jedinstvene, multimodalne mreže koja integriše nacionalne mreže putnog, vodenog i vazdušnog saobraćaja, a koja je ključni element konkurentnosti EU privrede u novom Lisabonskom sporazumu.
Da bi se postigao balans između ekonomskog razvoja i očuvanja energetske i ekološke bezbednosti, neophodno je sprovođenje energetskih i ostalih strategija Srbije, u skladu sa regulativama EU. Osim toga, potrebna je i primena strategije razvoja saobraćaja kao jedinstvenog sistema, koji će biti intermodalan, efikasniji, integrisaniji i održiv.