Počela radionica zaštite životne sredine Jugoistočne Evrope

Bez autora
Dec 06 2012

U Upravnoj zgradi “Železnica Srbije” danas je počela dvodnevna Radionica zaštite životne sredine Jugoistočne Evrope koju organizuju “Železnice Srbije” – Centar za održivi razvoj i Međunarodna železnička unija - UIC, a pod pokroviteljstvom Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine Republike Srbije.Skup je otvorio direktor Centra za međunarodnu saradnju “Železnica Srbije” Željko Valentić koji je tom prilikom istakao značaj Direktiva Evropske unije koje se odnose na zaštitu životne sredine, a koje su, pored Direktiva za infrastrukturu i Direktiva za saobraćaj, nezaobilazne u upravljanju železničkim saobraćajem.

Počela radionica zaštite životne sredine Jugoistočne EvropeU Upravnoj zgradi “Železnica Srbije” danas je počela dvodnevna Radionica zaštite životne sredine Jugoistočne Evrope koju organizuju “Železnice Srbije” – Centar za održivi razvoj i Međunarodna železnička unija - UIC, a pod pokroviteljstvom Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine Republike Srbije.

Skup je otvorio direktor Centra za međunarodnu saradnju “Železnica Srbije” Željko Valentić koji je tom prilikom istakao značaj Direktiva Evropske unije koje se odnose na zaštitu životne sredine, a koje su, pored Direktiva za infrastrukturu i Direktiva za saobraćaj, nezaobilazne u upravljanju železničkim saobraćajem.

Jedan od domaćina Radionice i ujedno rukovodilac Odeljenja za održivi razvoj u UIC Aleks Vič, rekao je da je misija UIC razvijanje strategije održivog razvoja i omogućavanje razmene iskustava železničkih uprava i evropskih zemalja u toj oblasti. Vič je podsetio da železnica kao vid prevoza jeste energetski efikasna, a da “Železnice Srbije”, kao potpisnice Deklaracije o održivom razvoju, moraju poštovati određena pravila u cilju uštede energije i zaštite životne sredine.

Srbija ima ozbiljne probleme sa zagađenjem životne sredine, rekao je Hranislav Stojković, pomoćnik ministra u Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine RS, i dodao da se prvenstveno treba fokusirati na zaštitu od buke, jačanje energetske efikasnosti i upravljanje otpadom. U Evropi je na osnovu zabrinjavajućih rezultata istraživanja doneta Direktiva za zaštitu od buke koja je u primeni od 2002. godine. Nove članice i kandidati, među kojima je i Srbija, treba da usvoje i primenjuju date direktive, a Srbija ima zadatak da do 2017. godine uradi mapiranje buke na svojoj teritoriji. Pored toga, cilj EU je da do 2020. godine sakupi 85 posto otpada, a očekuje se da Srbija kao zemlja - kandidat sakupi isti procenat otpada do 2021. godine.

Cilj ovog međunarodnog skupa je da se unapredi saradnja železničkih uprava u regionu i u Evropi uopšte u datim oblastima, kao i razmena iskustava, projekata i kreiranje ekspertske mreže koja će doprineti implementaciji propisa na nivou država, odnosno železničkih uprava.

Druga radionica zaštite životne sredine Jugoistočne Evrope okupila je stručnjake iz Srbije, Nemačke, Austrije, Francuske, Slovačke, Hrvatske, Crne Gore, Holandije i  Engleske.

Radionica se održava i sutra, 7. decembra, kada će se nastaviti sa predstavljanjem projekata iz oblasti zaštite životne sredine i jačanja energetske efikasnosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik