Pomeriti rok plaćanja PDV sa 10. na 20. u mesecu

Bez autora
Jul 22 2012

Direktor Poreske uprave (PU) Srbije Dragutin Radosavljević predložio je da se preduzetnicima izađe u susret tako što će se plaćanje poreza na dodatu vrednost (PDV) pomeriti sa 10. na 20. dan u mesecu, i to u narednih pola godine. Na taj način privrednici bi bili rasterećeni, a država ne bi ostala uskraćena za prihode, što se može dogoditi ukoliko bi PDV bio naplaćivan posle prodaje, a ne na fakturisanu (obračunatu) robu.Mesečni prihod od PDV je između 35 i 38 milijardi dinara i on je najznačajniji u budžetu Srbije. Ukoliko bi se išlo sa merom da se naplati PDV po namirenoj fakturi, stvorio bi se jaz u budžetu za nekih 100 do 120 milijardi dinara.

Pomeriti rok plaćanja PDV sa 10. na 20. u mesecuDirektor Poreske uprave (PU) Srbije Dragutin Radosavljević predložio je da se preduzetnicima izađe u susret tako što će se plaćanje poreza na dodatu vrednost (PDV) pomeriti sa 10. na 20. dan u mesecu, i to u narednih pola godine.

Radosavljević je rekao kako smatra da bi na taj način privrednici bili rasterećeni, a država ne bi ostala uskraćena za prihode, što se može dogoditi ukoliko bi PDV bio naplaćivan posle prodaje, a ne na fakturisanu (obračunatu) robu.

- Mesečni prihod od PDV je između 35 i 38 milijardi dinara i on je najznačajniji u budžetu Srbije. Ukoliko bi se išlo sa merom da se naplati PDV po namirenoj fakturi, stvorio bi se jaz u budžetu za nekih 100 do 120 milijardi dinara -  mišljenja je Radosavljević.

Radosavljević je upozorio da su u Srbiji rokovi plaćanja robe u proseku oko četiri meseca a u nekim slučajevima i duže, što znači da bi se na prihod od tog poreza čekalo isto toliko meseci, "a Srbija to sebi ne bi mogla da dozvoli”.

Predlog je da se zakonom definiše da rok za plaćanje PDV koji je 10. dana u mesecu za fakturu iz prethodnog meseca pomeri narednih pola godine na 20. dan u mesecu, a zatim posle narednih pola godine na 30. u mesecu.

Tako bi se, mišljenja je direktor PU, za dve godine došlo do toga da je naplata PDV dva meseca po ispostavljenoj fakturi, što bi olakšalo privredi način poslovanja, a država ne bi "osetila" minus u kasi i lakše bi podnela period prolongiranja.

Radosavljević je rekao i da nije uveren kako bi povećanje stope PDV sa 18 odsto 20 ili 22 odsto dovelo do povećanja priliva u budžetu.

- To ne garantuje da će i prihodi od PDV, kao najizdašnijeg poreskog oblika, biti za toliko procenata veći. Smanjiće se kupovna moć stanovništva. To će uticati na standard, inflaciju. Dakle, biće prihoda, ali ne u meri u kojoj se to očekuje - ocenio je Radosavljević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik