Svesni činjenice da je voda kao najznačajniji prirodni resurs ključna za održanje života, a dostupnost vode, u količinama i u kvalitetu koji su dovoljni da zadovolje osnovne potrebe ljudi, jedan od preduslova održivog razvoja, Ministarsvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja realizuje promociju Protokola o vodi i zdravlju na lokalnom nivou.Protokol o vodi i zdravlju je obavezujući međudržavni dogovor zemalja evropskog regiona Svetske zdravstvene organizacije, baziran na Konvenciji o zaštiti i korišćenju prekograničnih vodotokova i međunarodnih jezera iz Helsinkija 1992. godine.
Svesni činjenice da je voda kao najznačajniji prirodni resurs ključna za održanje života, a dostupnost vode, u količinama i u kvalitetu koji su dovoljni da zadovolje osnovne potrebe ljudi, jedan od preduslova održivog razvoja, Ministarsvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja realizuje promociju Protokola o vodi i zdravlju na lokalnom nivou.
Protokol o vodi i zdravlju je obavezujući međudržavni dogovor zemalja evropskog regiona Svetske zdravstvene organizacije, baziran na Konvenciji o zaštiti i korišćenju prekograničnih vodotokova i međunarodnih jezera iz Helsinkija 1992. godine. Nastao je iz potrebe isticanja integralnog pristupa smanjenju zagađenja, održavanju i obnavljanju vodenih resursa što doprinosi zaštiti ljudskog zdravlja.
Protokol je donesen i usvojen 1999. godine na Trećoj ministarskoj konferenciji o životnoj sredini i zdravlju u Londonu, gde su se sastale Ekonomska komisija za Evropu i ministri zdravlja i zaštite životne sredine zemalja članica regionalne kancelarije Svetske zdravstvene organizacije. To je prvi veći međunarodni pravni pristup o situaciji u vezi sa vodom za piće u regionu.
Srbija je jedna od zemalja potpisnica ovog Protokola, pa se očekuje da ga kao takva ratifikuje u januaru 2013. godine. Iako se implementacija Protokola u našoj zemlji tek očekuje, većina njegovih odredbi i ciljeva je već ustaljena dugotrajnom praksom.
Cilj Protokola o vodi i zdrvalju je da se na svim odgovarajućim nivoima, nacionalnom, prekograničnom i međunarodnom, zaštiti zdravlje, kao osnovno ljudsko pravo, u cilju održivog razvoja i realizacije Milenijumskih ciljeva UN, kroz unapređenje upravljanja vodom i zaštitu vodenih resursa. Podzemne i površinske vode su obnovljivi resursi, sa ograničenom sposobnošću oporavka, pa je od suštinske važnosti održivo i kontinuirano upravljanje hidrološkim ciklusom.