Cene zlata bi mogle da premaše 1.600 dolara za finu uncu krajem ove ili početkom 2012. godine, pod uticajem visoke investicione tražnje. U današnjem poslovanju na berzama zlato se prodavalo po ceni iznad 1.370 dolara za finu uncu (31,1 gram), a na istorijskom maksimu od 1.430,95 dolara cene su bile 7. decembra prošle godine.Zlato je u 2010. poskupelo 30 procenata, ali je prošle nedelje zabeležen najveći pad za sedam meseci, s obzirom na to da su investitori odlučili da fiksiraju zaradu, nakon poboljšanja makroekonomske statistike.
Cene zlata bi mogle da premaše 1.600 dolara za finu uncu krajem ove ili početkom 2012. godine, pod uticajem visoke investicione tražnje, prognozirala je ugledna konsalting kompanija GFMS.
U današnjem poslovanju na berzama zlato se prodavalo po ceni iznad 1.370 dolara za finu uncu (31,1 gram), a na istorijskom maksimu od 1.430,95 dolara cene su bile 7. decembra prošle godine.
Zlato je u 2010. poskupelo 30 procenata, ali je prošle nedelje zabeležen najveći pad za sedam meseci, s obzirom na to da su investitori odlučili da fiksiraju zaradu, nakon poboljšanja makroekonomske statistike.
"Moguća je dalja korekcija cena, posebno posle završetka popunjavanja rezervi početkom godine i priprema za kinesku Novu godinu", izjavio je predsednik GFMS Filip Klapvajk, dodajući da ne prognozira veliku rasporadaju zlata ili preokret tendencije cena.
Prema rečima Klapvajka, rast svetske proizvodnje obezbedili su Australija, Kina, Argentina i SAD, pri čemu je na nekim velikim nalazištima u Peruu i Indoneziji eksploatacija smanjena.
Proizvodnja zlatnog nakita je lane porasla za 16 procenata, zahvaljujući najviše Indiji, najvećem svetskom potrošaču zlata.
GFMS, međutim, prognozira sedmoprocentni pad proizvodnje zlatnog nakita u prvom polugođu ove godine.
"Smatramo da je Indija obezbedila velike zalihe i tražnja će opasti u prva dva kvartala ove godine. Ukupna tražnja juvelirskih proizvoda, očigledno će nešto opasti u 2011. godini", rekao je Klapvajk.
Zlatni nakit tradicionalno učestvuje sa 60 odsto u svetskoj potrošnji zlata. Najveći potrošači zlata za ove svrhe su Indija i Kina.