Gorivo poskupljuje od osam do 12 dinara, cigarete od pet do 30

Bez autora
Jan 03 2011

Gorivo bi na pumpama u Srbiji do kraja januara trebalo da poskupi od osam do 12 dinara, a juče je na snagu stupio i cenovnik kompanije Filip Moris prema kojem su njihove cigarete poskupele od pet do 30 dinara.S druge strane, ukidanjem poreza od 10 odsto, pojeftinilo je korišćenje mobilnih telefona, ali za 7,8 odsto dok snižavanje carina neće preterano pojeftiniti tehničku robu. Praznična pojeftinjenja na pumpama NIS-a i Lukoila su „marketinški potez“ kratkog daha i do kraja meseca trebalo očekivati poskupljenje goriva za osam do 12 dinara po litru.

Gorivo poskupljuje od osam do 12 dinara, cigarete od pet do 30Gorivo bi na pumpama u Srbiji do kraja januara trebalo da poskupi od osam do 12 dinara, a juče je na snagu stupio i cenovnik kompanije Filip Moris prema kojem su njihove cigarete poskupele od pet do 30 dinara.

S druge strane, ukidanjem poreza od 10 odsto, pojeftinilo je korišćenje mobilnih telefona, ali za 7,8 odsto dok snižavanje carina neće preterano pojeftiniti tehničku robu.

Milan Rakić, predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica kaže za Danas da su praznična pojeftinjenja na pumpama NIS-a i Lukoila „marketinški potez“ kratkog daha i da bi do kraja meseca trebalo očekivati poskupljenje goriva za osam do 12 dinara po litru.

- Cena sirove nafte na svetskim berzama stalno raste. U ovom trenutku nabavna cena evrodizela iznosi 117 dinara po litru. Kada se sve to uzme u obzir plus podatak da nas očekuje rast akciza u iznosu od 4,5 dinara po litru za dizele i 6,5 dinara po litru za benzine sasvim je jasno da će gorivo poskupeti. Priča o tome da nas čeka pojeftinjenje naftnih derivata je farsa jer svi pokazatelji ukazuju na to da će cena goriva rasti - tvrdi Rakić.

Predsednik Upravnog odbora Nafta AD Nebojša Atanacković smatra da nije fer što NIS prodaje gorivo po nižim cenama u situaciji kada nije smanjio veleprodajne cene, a još uvek nema uvoza evro goriva iz okruženja iako je ukinuta uredba o zabrani uvoza naftnih derivata.

- Liberalizacija tržišta naftnih derivata je nastupila. Međutim, bukvalno do poslednjeg dana nije se znalo koja će pravila važiti od 1.januara. Zbog toga uvoznici naftih derivata nisu uspeli na vreme da se pripreme za tržišnu utakmicu pa u ovom trenutku još uvek nema uvoza goriva evro kvaliteta iz inostranstva. Dok je takva situacija ne možemo računati na smanjenje cena benzina. Do toga će doći kada se zaista razvije konkurencija na domaćem tržištu naftih derivata. Sa druge strane, s obzirom da nas očekuje usklađivanje akciza sa stopom inflacije realno je očekivati da benzin poskupi. Kada će to biti zavisi od toga kada će se povećati akcize - kaže Atanacković za naš list.

Tokom jučerašnjeg dana na snagu je zvanično stupio novi cenovnik kompanije Filip Moris u kojem su jeftinije cigarete tog proizvođača skuplje u proseku za pet dinara, dok su cene onih skupljih uvećane za 30 dinara u proseku, kao posledica povećanja akciza. Ipak, na pojedinim trafikama koje smo obišli juče nisu promenili cenovnike. S druge strane, ostale kompanije još nisu napravile korekcije. Uskoro će to učiniti Britiš Ameriken Tobako dok tradicionalno Japan tobako i Monus cenovnike menjaju u drugoj polovini januara.

Prvog dana ove godine na snagu su stupile i odredbe izmena Zakona o porezima na upotrebu, držanja i nošenje dobara kojima je ukinut porez na korišćenje mobilnih telefona od 10 odsto, a računica pokazuje da je to građanima i firmama donelo uštedu od 7,81 odsto.

Sva tri operatora mobilne telefonije u Srbiji (MTS, Telenor i Vip) prestali su da zaračunavaju porez na upotrebu mobilnih telefona, ali je primetno i da nisu na bilo koji drugi način korigovali cenovnike odnosno nisu ni povećali ni eventualno smanjivali osnovne cene minuta ili poruka. Tako računica pokazuje da umanjenje opterećenja za 10 odsto ne znači i snižavanje cene za isti procenat već je pad cene nešto niži (7,81 odsto).

Vlasnik Tehnomanije Slobodan Šijan kaže za Danas da ukidanje ili smanjivanje carina na tehničku robu neće drastičnije uticati na formiranje cena proizvoda u njihovoj radnji.

- Mi nismo direktni uvoznik bele tehnike jer radimo preko Virpula, tako da će od njih najviše zavisiti da li će i koliko biti promenjene cene. Ukidanje carine ili sniženje stope ne može, ipak, da utiče drastičnije na cenu. U Tehnomaniji ni ranije nismo često menjali cene niti ih usklađivali sa stalnim pomeranjem kursa - napominje Šijan. On kaže da će cene robe koju trenutno imaju u radnjama sigurno ostati iste jer su ti proizvodi „kupljeni i ocarinjeni po starom“.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik