Nakon 50 godina prestao je da važi ugovor između Saudijske Arabije i Sjedinjenih Američkih Država o izvozu nafte.
To znači da ta zemlja više neće biti vezana isključivo za dolar, već se može okrenuti i drugim valutama. Postavlja se pitanje, koliko to utiče na svetsku berzu nafte i kako će se to odraziti na cene goriva na našim pumpama?
Od 70 –tih godina kada je potpisan ugovor o izvozu nafte sa SAD-om do danas okolnosti su se promenile. Tada je nafta iz Saudijske Arabije bila značajna za Ameriku, danas ona proizvodi više nafte nego što su njene potrebe.
"Americi je bilo vrlo važno da se trguje naftom u celom svetu u dolarima sto je BRIX naravno slomio pre nekoliko godina bileateralnim lokalnim valutama, krenula je trgovina izmedju Rusije i Kine, Indije i Rusije i sada je Saudijska Arabija videla da tu leži jedna mogućnost da se bolje pozicionira na trzištima tih velikih kupaca pa je odustala da isključivo trguje u dolarima. To će više ostaviti posledice na finansijskom tržištu nego na naftnom", saopštio je Tomislav Mićović, Generalni sekretar naftnih industrija Srbije.
Fluktuacija cena sirove nafte je nešto što je posledica ponude i potražnje na tržištu i nije neuobičajeno da ulaskom u letnji period budu nešto više cene. Koliko će se to odraziti po litru na benzinskim stanicama to zavisi od cene dizela i benzina i na regionalnom tržištu.
Kako je letnja sezona u zamajcu, pred polazak na more mnogi će birati kojim putem ići do mora. Da li put Severne Makedonije ili Bosne i Hercegovine pa tamo puniti rezervoare, ili će biti onih koji će na ruti do Grčke i Albanije platiti pun rezervoar po rekordnoj ceni u regionu.