Bivši predsednik Džimi Karter, poznat po svom humanitarnom radu, preminuo je u 100. godini. Karter je osnovao "The Carter Center", osvojio Nobelovu nagradu za mir i promovisao globalni mir. Njegovi liderski uspesi uključuju pravedno posredovanje i sposobnost da bude ispred svog vremena.
Njegova smrt u nedelju ponovo je pokrenula razgovore o liderstvu bivšeg predsednika.
Tokom svog mandata od 1977. do 1981. godine, Džimi Karter se suočio sa energetskom krizom 1979, iranskom taocima iste godine i dvocifrenom inflacijom 1980. godine.
Široko je hvaljen za rad nakon predsedničkog mandata, uključujući humanitarni rad i posredovanje u rešavanju sukoba.
Karter je tokom svog predsedništva bio najpoznatiji po svom radu na polju spoljne politike. On je omogućio Kamp Dejvid sporazume - prvi mirovni ugovor između Izraela i Egipta - i uspostavio pune diplomatske odnose između SAD i Kine.
Godine 1982. osnovao je "The Carter Center" kako bi se posvetio tim pitanjima i bio aktivan u projektima "Habitat for Humanity" sve do kraja života.
Dobitnik je Nobelove nagrade za mir 2002. godine za napore u obezbeđivanju mirnih rešenja međunarodnih sukoba.
„Bog nam daje sposobnost izbora. Možemo izabrati da ublažimo patnju. Možemo izabrati da radimo zajedno za mir. Možemo uneti te promene, i moramo,“ rekao je Karter u svom govoru prilikom prihvatanja nagrade.
Karter je bio bivši predsednik, guverner i mornarički oficir, između ostalog. U intervjuu za Harvard Business Review iz 1998. rekao je da je u svim ulogama nastojao da savlada svoje specifične dužnosti i delegira što više.
Njegova smrt izazvala je talas reakcija o njegovim liderskim i menadžerskim uspesima od strane poslovnih i političkih lidera širom sveta.
Pet lekcija o liderstvu koje je Karter živeo:
1. Razumevanje druge strane
Tokom posredovanja u Kamp Dejvid sporazumima 1978. godine, Karter je uspešno menadžerisao između suprotstavljenih strana - izraelskog premijera Menahema Begina i egipatskog predsednika Anvara Sadata.
Bio je strpljiv tokom napornih 13 dana pregovora, omogućavajući liderima da se osećaju saslušano i poštovano. Karter je pomogao da se prioritet pregovora prebaci sa kratkoročnih političkih koristi na dugoročnu viziju mira u regionu.
2. Ne bojte se biti ispred svog vremena
Karter je bio jedan od prvih zagovornika borbe protiv zapostavljenih bolesti poput rečne slepila i gvinejskog crva.
Takođe je bio među prvim političarima koji su se zalagali za energetsku efikasnost u transportnoj industriji, uprkos otporu američkih proizvođača automobila.
3. Obratite pažnju, zatim delajte
Karterov humanitarni rad proizašao je iz njegove sposobnosti da prepozna potrebe drugih i preduzme akciju. Bio je poznat kao pouzdan komšija i učestvovao u brojnim projektima pošumljavanja i očuvanja prirode.
4. Gradite jake zajednice
Iako su mu tokom predsedničkog mandata zamerali rukovanje iranskom taocima i recesiju, njegov najveći nedostatak bio je neuspeh u okupljanju dugoročne podrške različitih frakcija.
5. Pazite na istinu
Karter je izgradio svoju predsedničku kampanju na pozivima za iskrenost i integritet u vlasti, posebno nakon skandala Votergejt.
Upozorio je na opasnosti od narušavanja moralnih i etičkih standarda od strane lidera, ističući da su takve vrednosti ključne za uspešno liderstvo.